
Oszuści udają, że kupili wystawiony produkt na OLX
To jeden z najbardziej popularnych ataków. Po wystawieniu przedmiotu na platformie sprzedażowej OLX, odzywa się oszust, który twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze można odebrać po wejściu w link. Oszust komunikuje się najczęściej poprzez platformę OLX lub za pośrednictwem aplikacji WhatsApp i wysyła link, po kliknięciu którego otwiera się strona łudząco podobna do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty. Po wypełnieniu formularza przychodzi SMS z banku, z kodem do autoryzacji, w którym jest informacja o potwierdzenie dodania karty do Google Pay lub Apple Pay. Wpisanie kodu do formularza spowoduje, że od tego momentu oszust może zapłacić tą kartą lub wypłacić pieniądze w bankomacie.

Oszustwo "na policjanta"
Osoby starsze są często celem oszustów sposobu „na policjanta”. Przestępcy dzwonią, podając się za funkcjonariuszy, którzy rzekomo prowadzą akcję wymierzoną w oszustów i proszą o przekazanie pieniędzy w celu ochrony majątku.

Oszustwo "na wnuczka"
Przestępcy podają się za krewnego, który pilnie potrzebuje pieniędzy, np. na leczenie. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom odpowiednio pokierować dalszą rozmową. Następnie oszuści przekonują ofiarę do przekazania pieniędzy nieznajomemu.

Twoja bankowość wygasa
Oszuści podszywają się pod bank i wysyłają wiadomość SMS z informacją, że aplikacja banku niedługo przestanie działać. Aby temu zapobiec, należy kliknąć w podany link i wykonywać kolejne instrukcje. Link przenosi na fałszywą stronę, która wyłudza dane logowania do bankowości.