Spis treści
Emerytura z ZUS – jak odebrać swoje świadczenie?
Emeryci i renciści z ZUS-u mogą odbierać emeryturę lub rentę na dwa sposoby. Jednym z nich jest przelew na konto w banku. W takiej sytuacji emeryt może płacić bezgotówkowo albo wyciągnąć gotówkę np. w bankomacie.
Drugim ze sposobów na odbiór własnego świadczenia jest odbiór u listonosza, który przyjdzie do naszego domu. Jeżeli nas tam nie zastanie – pieniądze trzeba będzie odebrać w najbliższym oddziale Poczty Polskiej w godzinach urzędowania.
Jeżeli korzystamy z usług listonosza, który każdego miesiąca przynosi nam pieniądze – czekają nas zmiany. A wszystko za sprawą zmienionych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Odbiór emerytury od listonosza. Kiedy trzeba okazać dowód osobisty?
Poczta Polska musiała dopasować swoje procedury i wypracowane przez lata metody działania do nowych przepisów polskiego prawa. Właśnie z tego powodu listonosz ma nowe obowiązki, gdy przekazuje pieniądze.
Od 11 kwietnia poczta ma nowy regulamin. Za każdym razem doręczyciel będzie mieć obowiązek zweryfikowania tożsamości klienta – czy ten na pewno jest tym, za kogo się podaje. Chodzi o spisanie danych z dowodu osobistego, czyli:
- imienia i nazwiska,
- numeru i serii dokumentu,
- numeru PESEL.
Będzie musiało się to odbywać za każdym razem, gdy listonosz przyjdzie do nas z pieniędzmi.
Kiedy listonosz może odmówić wydania emerytury lub renty?
Dotychczas podawanie swoich danych i weryfikacja tożsamości była obowiązkowa tylko przy pierwszej wizycie. W czasie kolejnych doręczyciel mógł się powołać na klauzulę „znany osobiście”. Obecnie, jeżeli senior odmówi podana danych z dokumentu tożsamości – nie otrzyma swoich pieniędzy.