Ekspozycja w dawnym Hotelu Cracovia to jedna z najbardziej udanych wystaw minionego roku. Kuratorzy wychodząc od dorobku twórcy Cracovii – Witolda Cęckiewicza – pokazują, jak polityczna odwilż 1956 roku wpłynęła na kształt architektury PRL. We wnętrzach danego hotelu możemy obejrzeć nie tylko archiwalne zdjęcia, makiety i projekty, ale również elementy wyposażenia wnętrz oraz pamiątki zgromadzone w trakcie funkcjonowania hotelu.
O wszystkich tych ciekawostkach w weekend podczas oprowadzań kuratorskich opowiedzą Marta Karpińska i Dorota Leśniak – Rychlak z Instytutu Architektury (początek w sobotę o godz. 12, w niedzielę zaś o 13, oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę). A już we wtorek Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie opowie o hotelach lat 70. zwanych „dekadą luksusu”.
- Powstanie hotelu Cracovia można potraktować jako zapowiedź szerszej zmiany, do jakiej miało dojść w kolejnej dekadzie w całym kraju. Jej charakterystyczną cechą była kontrolowana dystrybucja luksusu i nowoczesności, mających świadczyć o rozwoju kraju i dobrobycie, jaki zapewniał masom ustrój socjalistyczny – pisał Szczerski. Początek spotkania o godz. 18 w Forum Designu, znajdującym się również w budynku Cracovii.
A na finał ekspozycji, jej organizatorzy zaplanowali wielki architektoniczny kiermasz. 21 stycznia. Miłośnicy książek o budownictwie i urbanistyce znajdą tam literaturę, albumy, czasopisma i jak mówią organizatorzy „ inne archidobra”. Wśród straganów z książkami będzie można budować od godz. 11 do 18.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
[b]WIDEO: Magnes - Kultura Gazura odcinek 33
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto