Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
Równolegle do akcji szczepień w Polsce trwa akcja wyszukiwania osób, które dotąd nie zarejestrowały do szczepienia przeciwko COVID-19. Przeglądane są bazy danych przychodni oraz szpitali.
Adam Niedzielski był pytany o to, jak rząd będzie zachęcał Polaków do szczepień przeciw Covid-19. Minister wymienił m.in. kampanię profrekwencyjną "Ostatnia prosta", która prowadzona jest m.in. w internecie, na plakatach czy banerach. Dodał, że do szczepień zachęcają także lekarze rodzinni.
Osoby, które nie zarejestrowały się na szczepienie, mogą spodziewać się telefonu z przychodni. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poprosił lekarzy o przeprowadzenie z takimi pacjentami rozmów uświadamiających.
- Lekarze z przychodni maja namawiać swoich pacjentów do szczepień covid. Do niezaszczepionych będą też dzwonić doradcy z NFZ i proponować, żeby się zarejestrowali – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM.
Jak przyznał, zbliżamy się do takiego, w którym to szczepienie będzie czekało na pacjenta, a nie pacjent na szczepienie.
Jeśli masz takie objawy, to znak, że szczepionka przeciwko C...
Wirtualna Polska dotarła do szczegółów korespondencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przychodniami oraz szpitalami. Wynika z niej, że lekarze mają się kontaktować z pacjentami w wieku powyżej 60 lat, którzy jak dotąd nie zarejestrowali się na szczepienie.
Minister zdrowia oczekuje również kontaktu z pacjentami ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Myślimy o takiej kampanii outboundowej, jak to się brzydko nazywa po angielsku, czyli o telefonach dzwoniących również przez Narodowy Fundusz Zdrowia ewentualnie, czy inne infolinie z nami współpracujące tak, żeby one również zachęcały pacjentów, albo identyfikowały problemy jakie oni mają z dostępnością - poinformował Adam Niedzielski.
Na tę chwilę rząd nie rozważa zachęt finansowych.
Obecnie wszyscy dorośli Polacy (31 mln osób) mają już wystawione skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Jak wynika z obliczeń przedstawionych przez NFZ, aż 19 mln osób nie zarejestrowało się szczepienie. W grupie osób powyżej 60 roku życia, co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 62 proc. osób.
Szczepić się mogą również 16- i 17-latkowie za zgodą rodziców, jednak zainteresowanie tej grupy pacjentów jest niewielkie.
Te osoby nie powinny dostać szczepionki przeciwko COVID-19 -...
