W wieku 86 lat zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz - pisarz, poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki. Jak wynika z wpisu syna Wawrzyńca, znany poeta zmarł w czwartek, 3 lutego.
Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 w Warszawie. Po wojnie jego rodzina przeniosła się do Łodzi. Z wykształcenia był polonistą (studia ukończył na Uniwersytecie Łódzkim). Przez wiele lat był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1994 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
Od początku lat 80. zaangażowany w działalność opozycyjną. Za wydanie w drugim obiegu książki "Rozmowy polskie latem 1983" został w 1985 roku zwolniony z PAN (przywrócono go do pracy w 1989 roku).
Dominującą częścią jego twórczości była poezja. Pierwszy tomik - "Konwencje" - wydał w 1957 roku. Duże uznanie zyskał dzięki "Metafizyce" (1963) oraz pracom późniejszym. W sumie opublikował kilkanaście tomików wierszy. Był też autorem wielu sztuk teatralnych, głównie komedii. Na język polski przełożył m.in. wiersze Wallace’a Stevensa. Napisał też szereg szkiców historycznych i historycznoliterackich, w tym cykl o twórczości Adama Mickiewicza.
Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 2010 roku odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Za całokształt twórczości otrzymał w 2016 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą wręczył mu prof. Piotr Gliński.
"Ogromnie smutna wiadomość: odszedł Jarosław Marek Rymkiewicz, wielki poeta i intelektualista. Patriota, autorytet, jak mało kto rozumiał i kochał Polskę. Cześć Jego Pamięci! RIP" - napisał na Twitterze prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
