Tłumacz, krytyk literacki i teatralny, poeta-satyryk, kronikarz, eseista i działacz społeczny, a także znakomita postać młodopolskiej bohemy, z wykształcenia lekarz - Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego to kolejna z postaci, którą przybliży czytelnikom Monika Śliwińska
To on stworzył hasło "piekło kobiet" podejmując kampanie publicystyczne o prawa kobiet, świadome macierzyństwo, rozdział Kościoła od państwa, co przysporzyło mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej. Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”.
Niestrudzony tłumacz - to Tadeuszowi Żeleńskiemu zawdzięczamy polskie wydania "Niebezpiecznych związków", "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Mistrz literackich prowokacji i autopromocji.
"Prywatnie melancholik i introwertyk. W licznych romansach szukał przyjaźni i więzi intelektualnej. Taki związek stworzył z publicystką Ireną Krzywicką" - zapowiada biografię Boya-Żeleńskiego Wydawnictwo Literackie. - "Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść".
Monika Śliwińska jest pisarką, dziennikarką i redaktorką na stałe związaną z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie. Od kilku lat redaguje stronę o życiu i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jest autorką cenionych przez czytelników tytułów: "Muzy Młodej Polski" o siostrach Pareńskich, biografii Stanisława Wyspiańskiego "Dopóki starczy życia" oraz "Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat". Te ostatni tytuł znalazł się w finale nagrody literackiej NIKE 2012.
Książka poświęcona Tadeuszowi Boyowi- Żeleńskiemu ukaże się 9 października.
