O jego śmierci napisał „New York Times”, a na pogrzebie obok zagorzałych przeciwników pojawili się między innymi Aleksander Kwaśniewski, Marian Turski, Adam Michnik, Olga Lipińska i Monika Jaruzelska. Nazywany "czarną legendą PRL-u", jako rzecznik rządu, w latach 1981-1989 manipulował faktami na temat śmierci księdza Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka, szczuł na ludzi Solidarności i Kościół, kpił z prezydenta USA i Jana Pawła II.
Bartosz Szydłowski przywołuje postać słynnego rzecznika rządu w czasach PRL-u. Inspiracją dla twórców jest książka Doroty Karaś i Marka Sterlingowa "Urban. Biografia" - jedna z najbardziej demaskatorskich biografii ostatnich lat, na którą złożyły się setki godzin rozmów, tysiące stron archiwaliów w Polsce, Izraelu i USA, niepublikowane wspomnienia. Autorzy stworzyli wielowymiarowy portret najmroczniejszej postaci powojennej Polski. Sceniczną wersję opowieści o Jerzym Urbanie stworzył Piotr Rowicki.
W swoim spektaklu Łaźnia Nowa pyta o to, czy dziś interesuje nas to, jaki był naprawdę Urban?
"Czy postawienie sobie takiego zadania jest w ogóle możliwe w świecie, w którym każdy ma swoje własne prawdy? W świecie powielających się fikcji, w którym ważniejsze są montaże atrakcji, kontrowersje, skandale byle tylko zaspokoić naszą żarłoczność ekscytacji" - zastanawiają się twórcy nowohuckiego teatru.
W roli Jerzego Urbana Adam Ferency.
Premiera 19 kwietnia.
