https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Wawel powróciła kolejna odzyskana strata wojenna. Jej zdjęcia zostały opublikowane w mediach społecznościowych

Anna Piątkowska
"Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza to kolejna odzyskana strata wojenna
"Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza to kolejna odzyskana strata wojenna fot. Zamek Królewski na Wawelu
Kilka dni temu na Zamek Królewski na Wawelu powróciła kolejna strata wojenna, to "Śmierć ułana", obraz lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza. Na ślad akwareli trafiono po tym, jak jej zdjęcia zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wiosną tego roku pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu otrzymali informację, że na Facebooku pojawiła się fotografia obrazu Kajetana Stefanowicza figurującego jako zaginione dzieło z wawelskiej kolekcji. Resort kultury zgłosił sprawę policji. Tak kryminalni trafili do posiadacza utraconej akwareli.

- Ze względu na kryminalny charakter sprawy, konieczne były działania funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Płocku oraz Prokuratury Rejonowej w Płocku. 15 lipca 2024 r. akwarela „Śmierć ułana” powróciła do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia odzyskania akwareli „Śmierć ułana” Kajetana Stefanowicza pokazuje, że restytucja utraconych dóbr kultury to bardzo często skomplikowany i złożony proces, wymagający zaangażowania wielu osób – informuje MKiDN.

Akwarela "Śmierć ułana" przedstawia poległego ułana legionowego, unoszonego do nieba przez dwa anioły, u dołu widoczny jest grób z krzyżem i leżącym czakiem ułańskim. Obraz powstał najprawdopodobniej w 1916 roku.

- Dzieło – razem z całą kolekcją – podarował do zbiorów wawelskich Jerzy hr. Mycielski, testamentem z 1927 roku, zrealizowanym rok później. Razem z innymi pracami należącymi do Mycielskiego było wielokrotnie prezentowane na wystawach sztuki legionowej – wyjaśnia Agnieszka Janczyk, kustoszka i Kurator Zbiorów Prac na Papierze.

Autorem akwareli jest żyjący na przełomie XIX i XX wieku ormiański malarz Kajetan Stefanowicz ps. Soplica. Artysta, jako ułan Legionów Polskich, brał udział w obronie Lwowa w 1918 roku oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, w której poległ.
W wawelskich zbiorach zbiorach znajdują się także dwa rysunki piórkiem do „Pieśni Legionisty” (wyd. Lwów 1916) autorstwa Kajetana Stefanowicza.

W ostatnich latach na Wawel powróciły, m.in. obraz Jana Mauritsa Quinkharda „Lekcja rysunku” z 1762 roku. Dzieło, podobnie jak „Śmierć ułana” trafiło na Wawel w 1927 roku wraz z kolekcją prof. Jerzego Mycielskiego. Obraz zidentyfikował właściciel Krakowskiego Domu Aukcyjnego Ryszard Lachman, któremu właściciel przedstawił obraz do sprzedaży nie mając świadomości, że posiada zrabowane dzieło. W 2021 roku do macierzystej kolekcji powrócił zaginiony podczas II wojny światowej pastel Leona Wyczółkowskiego „Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście”, wcześniej zidentyfikowany przez pracowników resortu kultury na aukcji jednego z domów aukcyjnych.

Do najbardziej znaczących strat wojennych Zamku Królewskiego na Wawelu należą obiekty z działu malarstwa dawnego, wśród nich „Pejzaż nadbrzeżny” i „Krajobraz z zagrodą i nasypem” Jana van Goyena, „Siwy koń na tle krajobrazu” Paulusa Pottera, „Święta Katarzyna Aleksandryjska z donatorem” XVI-wiecznego malarza włoskiego i „Scena rodzajowa” Isaaca van Ostade. Wśród dzieł sztuki polskiej XIX i XX w. najdotkliwszą pod względem artystycznym stratę stanowią dzieła Piotra Michałowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Artura Grottgera, Jana Rembowskiego, Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego czy rzeźby Xawergo Dunikowskiego.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska