Autor "Pierwszego kroku w chmurach", legenda Warszawy lat pięćdziesiątych, bohater wielu literackich i obyczajowych anegdot – Marek Hłasko urodził się dziewięćdziesiąt lat temu, 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Jego debiutancki tom opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" ukazał się nakładem Czytelnika w 1956 roku, budząc uznanie środowiska literackiego. W roku 1958 pisarzowi przyznano Nagrodę Literacką Wydawców i stypendium na wyjazd do Paryża, Hłasko wyjechał na Zachód rok później - nigdy już nie wrócił do kraju, gdzie na długie lata pisarz został przez władze PRL-u objęty całkowitym zakazem publikacji. Zagranicą szybko zyskał miano „komunistycznego Jamesa Deana”. Zmarł 14 czerwca 1969 roku w Wiesbaden w RFN, miał trzydzieści pięć lat. Przez lata krążyła plotka o samobójczej śmierci pisarza. Z czasem okazało się, że – cierpiący od lat na chorobę alkoholową – Hłasko przedawkował środki nasenne.
21 czerwca w Pałacu Potockich zaplanowano cykl rozmów poświęconych życiu i twórczości autora „Pięknych dwudziestoletnich”. Poprzedzi je otwarcie wystawy o Marku Hłasce, autorstwa jego biografa i brata ciotecznego Andrzeja Czyżewskiego, połączony ze spotkaniem z Agnieszką Czyżewską i Maciejem Meleckim.
W programie spotkanie z Radosławem Młynarczykiem, autorem książki "Hłasko. Proletariacki książę" (godz. 18.00), po którym zaplanowano dyskusję panelową "Wszyscy byli odwróceni" o twórczości autora "Bazy Sokołowskiej". Udział wezmą: Marian Kisiel, Andrzej Titkow, Monika Malessa - Drohomirecka, Radosław Młynarczyk.
