Nie żyje Jerzy Napieracz, wybitny malarz i grafik. Żył 89...

  Nie żyje Jerzy Napieracz, wybitny malarz i grafik. Żył 89 lat

  Marian Satała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nie żyje Jerzy Napieracz, wybitny malarz i grafik. Żył 89 lat
  1/7
  przejdź do galerii
  W Krakowie w wieku 89 lat zmarł Jerzy Napieracz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wybitny malarz i grafik, twórca ponad 700 ekslibrisów inspirowanych Krakowem, którego prace prezentowane były na licznych wystawach. Był artystą zaangażowanym społecznie, który projektował oprawę plastyczną wielu krakowskich wydarzeń kulturalnych. W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia w ramach współpracy społecznej z organizacjami studenckimi projektował oprawy plastyczne pierwszych Festiwali Piosenki Studenckiej, Juwenaliów, obchodów 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował w Domu Kultury "Pod Baranami" i Miejskim Domu Kultury. W latach 1972-1990 był Głównym Plastykiem Miasta Krakowa. Za zasługi dla Krakowa w 2010 r. wyróżniony został Odznaką Honoris Gratia.
  Prac Jerzego Napieracza jest wiele. Można je oglądać w muzeach i galeriach. Każdy, kto przechodzi ulicę Sienną w Krakowie może zobaczyć jedno z jego dzieł użytkowych. Jest to szyld pracowni złotniczej "Elja" przy ul. Siennej 6. Krakowianie pamiętają też
  zapewne plakat Targów Wielkanocnych organizowanych od lat przez Krakowską Kongregacje Kupiecka i firmę Artim. Autorem charakterystycznego baranka na tym plakacie był też Jerzy Napieracz.

  Naszym Czytelnikom znany jest z łamów Dziennika Polskiego. Tu bowiem od lat 50-tych publikował swoje prace. Na jubileuszowej (z okazji 80. urodzin) wystawie w Pałacu Sztuki Jerzy Napieracz pokazał ilustracje świąteczne do "Dziennika Polskiego" z lat 1958-2008. Był to znaczny wybór z 220 publikacji.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Najmłodszy 80-latek czyli 50 lat z nami

  Jerzy Napieracz urodził się 13 kwietnia 1929 r. w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1954r. na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Uczestniczył w 690 wystawachw kraju i zagranicą. Miał 64 wystawy indywidualne w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Szwecji i USA. W dziedzinie ekslibrisu od roku 1960 wykonał około 700 znaków (eksponowanych poza Polską w takich krajach jak Anglia, Belgia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Hiszpania, Holandia, Litwa, Rumunia, Turcja, Węgry, Włochy, USA). W konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobył 35 nagród i 21 wyróżnień (w 2006 za ilustracje do poezji i ekslibrisy otrzymał w krakowskiej Galerii „Kocioł Artystyczny” tytuł „Wirtuoz 2005”, w roku 2007 wyróżnienie ZPAP na wystawie malarstwa „Mały Format”, w roku 2008 I nagrodę w konkursie na ilustracje do poezji Zbigniewa Herberta oraz nagrodę Fundacji „Wspólnota Gdańska” w międzynarodowym konkursie na ekslibris „Gdańskie lwy”.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Baśnie Jerzego Napieracza

  ZOBACZ KONIECZNIE:  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!