Władysław był jedną z najwybitniejszych postaci świata kultury na Podhalu. Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Ukończył Liceum Sztuk Pięknych w Krakowie, a także Akademię Sztuk Pięknych, gdzie pobierał naukę na kierunkach malarstwo i tkanina artystyczna. Swoje prace malarskie prezentował na ok. 35 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i zagranicą - m.in. w Berlinie, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, czy Rosji. Specjalizował się w tkaninach, malarstwie ściennym, sztalugowym, witrażach, w malarstwie na szkle.
Jego prace - kompozycje ścienne znajdują się m.in. w Domu Podhalan w Ludźmierzu. Zaś w kościele parafialnym w Poroninie znajduje się jego polichromia. Inne prace można również podziwiać w innych kościołach na Podhalu - w Skrzypnem, Wielim Cichem, Gliczarowie, Murzasichlu, czy w Białym Dunajcu.
W 1978 roku otrzymał nagrodę ministra kultury i sztuki. Odznaczony był także odznaką za zasługi dla Zakopanego, zaś w 1997 roku uhonorowano go nagrodą im. Stanisława Witkiewicza.
Władysław Trebunia-Tutka był także wybitnym muzykiem. Założył rodzinny zespół Trebunie-Tutki, który koncertował w wielu krajach świata i wydał kilka płyt. Jego synem jest m.in. Krzysztof Trebunia-Tutka, który podtrzymuje rodzinną tradycję muzykowania.