https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje żołnierz AK major Jerzy Krusenstern ps. Tom

Piotr Subik
16.09.2014 krakow jerzy krusenstern przewodniczacy krakowskiego oddzialu swiatowego zwiazku zolnierzy armii krajowej obronca grodna .fot. anna kaczmarz/dziennik polski/polskapresse
16.09.2014 krakow jerzy krusenstern przewodniczacy krakowskiego oddzialu swiatowego zwiazku zolnierzy armii krajowej obronca grodna .fot. anna kaczmarz/dziennik polski/polskapresse Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polskapresse
27 lipca 2019 r., w wieku niespełna 95 lat, zmarł mjr Jerzy Krusenstern „Tom”, jeden z obrońców Grodna we wrześniu 1939 r., żołnierz AK, po wojnie aresztowany i represjonowany przez komunistyczną bezpiekę.

Jerzy Krusenstern urodził się w 1924 r. w Druskiennikach. Zanim wybuchła wojna, wstąpił do harcerstwa. Po 1 września organizował z kolegami punkt obserwacyjny na granicy polsko-litewskiej. Po zniszczeniu go przez Niemców, harcerze zostali odwołani do Grodna.
Tam do walki z sowieckimi czołgami rzucono ich uzbrojonych tylko w jedno działko przeciwlotnicze i butelki z mieszaniną benzyny i nafty, które z czasem zaczęto nazywać „koktajlami Mołotowa”. W pamięć Jerzego Krusensterna zapadła też postać Tadka Jasińskiego, jednego z nastolatków, którego Sowieci przywiązali do czołgu w charakterze żywej tarczy.

Podczas okupacji mjr Krusenstern wstąpił w szeregi AK, służył jako wywiadowca w okolicach Dębicy. Podczas akcji „Burza” w sierpniu 1944 r. walczył w bitwie pod Kałużówką, największym partyzanckim starciu w Polsce południowo-wschodniej (był częstym uczestnikiem obchodów rocznicowych w tym miejscu). Po wojnie aresztowało go UB z Tarnowa, wielokrotnie był przesłuchiwany do 1956 r.

Major Krusenstern założył Niezależny Światowy Związek Żołnierzy AK w Krakowie angażował się też w tworzenie Muzeum AK. Często spotykał się z młodzieżą czy uczestnikami Nocy Muzeów.

Był praprawnukiem rosyjskiego admirała Adama Johanna Krusensterna.

22 sierpnia br. skończyłby 95 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska