https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Niech tantiemy pozostaną w kraju". Muzycy apelują do nadawców publicznych

Julia Kalęba
"Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom osobisty głos współczesnych im kompozytorów polskich" - apelują artyści.
"Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom osobisty głos współczesnych im kompozytorów polskich" - apelują artyści. Karol Makurat
Dochody kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej są siłą rzeczy nieporównywalnie mniejsze niż muzyki rozrywkowej. Nie mamy też, jak widać również dziś, porównywalnej siły przebicia - napisali w liście do Polskiego Radia przedstawiciele polskich artystów.

FLESZ - Koronawirus. Rząd zaostrzył kwarantannę

- Prosimy, nie zapominajcie o muzyce współczesnej! - zaczęli swój list do Agnieszki Kamińskiej, Prezes zarządu Polskiego Radia przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Stowarzyszenia Artystów Polskich oraz Związku Artystów Scen Polskich. Wspólny apel w sprawie kompozytorów jest wynikiem niełatwej sytuacji, w której na co dzień się znajdują, pogłębionej obecnym kryzysem.

"Apelujemy do Programu Drugiego Polskiego Radia, który dysponuje bogatym zasobem nagrań radiowych, płytowych, w tym wydawnictw niszowych, takich jak m.in. Kronika Warszawskiej Jesieni, o wsparcie polskich kompozytorów i zwiększenie czasu antenowego dla prezentacji ich twórczości. Dotychczasowe pasma z muzyką współczesną takie jak „Fantazja Polska” czy „Nokturn” należy koniecznie rozszerzyć. Już od lat muzyka polska gościła w nich po północy; emitowana przeważnie w późnych godzinach nocnych i porannych, gdy mało kto mógł ją usłyszeć", czytamy w liście.

"Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki: Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom osobisty głos współczesnych im kompozytorów polskich – ze szczególnym uwzględnieniem twórców młodego pokolenia, którzy dopiero zaczynają swoją trudną życiową drogę, gdyż dla wielu z nich wolnych artystów, bez oszczędności, jest to szczególnie trudny moment", apelują artyści.

Polscy artyści przyłączyli się także do apelu skierowanego do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej przez Janusza Foglera – Prezesa ZAiKS, o czasowe zwolnienie opodatkowania tantiem dla twórców muzyki poważnej. "Niech tantiemy pozostaną w kraju – na czas kryzysu..." - zaapelowali.

Głosy poparcia zbierają pod internetową petycją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

,dmfj

Czy widzicie ilu na jakiej sali jest słuchaczy Konkursów chopinowskich a ile jest bydła na stadionach ,słuchających majteczki w kropeczki ,jestem szalona czy inne kicze z wiejskich zabaw.

Taka jest Polska

y
yjr

I kogo chcecie przekonać ,jak w Polsce ogromna większość ma wiejskie korzenie i kochają wiejskie disco polo

Oni słuchają stacji ,które nadają taką muzykę a ponieważ mają ogromną rzeszę słuchaczy zarabiają na reklamach

Pamiętacie hasło z czasów PRL wieś tańczy i śpiewa ?

Taka jest teraz Polska

G
Gość

Najbardziej ucierpią , ci ,którzy są najbiedniejsi.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Szokujące wyznanie żony piłkarza Cracovii. "Był nikim, znienawidzony przez kibiców"

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Większe bezpieczeństwo cyfrowe klientów. TAURON wdraża blockchain

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska