https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalne wsparcie dla lotniska w Balicach? Komisja Europejska wszczyna postępowanie

Grzegorz Skowron
Nielegalne wsparcie dla lotniska w Balicach? Komisja Europejska wszczyna postępowanie
Nielegalne wsparcie dla lotniska w Balicach? Komisja Europejska wszczyna postępowanie
Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie pomocy publicznej dla lotnisk w Polsce. Według gminy Zabierzów, która jest autorem skargi na polski rząd, zwolnienie z podatku od nieruchomości dla portów lotniczych jest sprzeczne z unijnymi przepisami. Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice, tak jak wszystkie lotniska w naszym kraju, nie płaci podatku od nieruchomości za tzw. część lotniskową. Tyle że w tym obszarze znajduje się nie tylko pas startowy, ale np. terminal, w którym spółka zarządzająca portem komercyjnie wynajmuje pomieszczenia.

Także sama działalność MPL przynosi spore pieniądze. Od kilku lat gmina Zabie­rzów chce wyjaśnić, dlaczego jest pozbawiana dochodów. Ponieważ podkra­kowski samorząd nie doczekał się reakcji polskich władz, zdecydował się na skierowanie wniosku do Komisji Europejskiej. Zabierzów twierdzi, że zwolnienie z podatku od nieruchomości jest pomocą publiczną dla lotniska, którą powinna zatwierdzić Bruksela. Ale tak się nie stało. – Komisja Europejska mogła od razu odrzucić nasz wniosek, ale skoro tego nie zrobiła, to znaczy, że zamierza zbadać sprawę – mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Jej zdaniem teraz polski rząd będzie musiał tłumaczyć się z tego, dlaczego pomoc finansowa dla lotnisk nie została uzgodniona z Komisją Europejską. Rozstrzygnięcie sporu ma ogromne znaczenie zarówno dla gmin, na terenie których leżą lotniska, jak i dla spółek zarządzających tymi lotniskami. Jeśli KE uzna racje samorządów, Zabierzów może zyskać co najmniej kilka milionów złotych rocznie, tym samym tyle mniej na inwestycje będzie mieć MPL.

Może się też okazać, że KE nakaże zwrócić pomoc uzyskaną w poprzednich latach, a to oznaczałoby konieczność oddania nawet 50 mln zł. Władze lotniska podkreślają, że nie płacą podatku od nieruchomości za część nieruchomości, bo takie są przepisy, a więc działają zgodnie z prawem.

I gdyby te przepisy zostały uznane za sprzeczne z unijnymi regulacjami, to odpowiedzialność i skutki finansowe spadłyby na rząd i budżet państwa. Dla Zabierzowa najważniejsze jest ostateczne rozstrzygnięcie, czy w przyszłości może liczyć na dodatkowe spore dochody.

Źródło: AIP

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
k...wa
Ja też chcę dotację!
w
wawa
Region to nie gmina, a pracownicy nie mieszkaja w gminie. Gmina robi prezent i nic z tego nie ma.
Podatki trzeba płacić, a Lotnisko jest teraz swieta krową, korzysta z zasobów gminy ( np drogi dojazdowe) a podatku nie placi.
m
mk
A Czy wójt gm. zabierzów, zapomniał o tym, że lotnisko to miejsca pracy dla mieszkanców, reklama dla regionu, który turyści mogą odwiedzać itd itd??? PIĘKNY STRZAŁ W KOLANO PANIE WOJCIE !!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska