Podczas homilii abp. Marek Jędraszewski wspomniał słowa, które ojciec Maksymilian Maria Kolbe wypowiedział na kilka tygodni przed śmiercią do swojego współwięźnia „nienawiść nie jest siłą twórczą, siłą twórczą jest miłość”.
- Jakże znamienne są tutaj słowa zastępcy komendanta Auschwitz Rudolfa Hossa, słowa Karla Fritzscha, który mówił „Dla nas wszyscy razem nie jesteście ludźmi…” - dodał metropolita krakowski.
Mówiąc o ofierze św. Maksymiliana, abp Marek Jędraszewski podkreślił, że zakonnik świadczył przede wszystkim o człowieku. zaznaczył, że św. Maksymilian jest również świadkiem rodziny - broniąc wspólnoty rodzinnej Franciszka Gajowniczka, wolności ducha, pamięci Boga i Jego potęgi.
Jakie według hierarchy dziedzictwo przekazuje dzisiaj światu św. Maksymilian? Przede wszystkim zwycięstwo miłości nad nienawiścią. Dodał, że św. Maksymilian uczy szacunku do rodziny i autentycznej wolności, opartej na Dekalogu.
- Wolność autentyczna nie jest absolutną wolnością, sprowadzoną do hasła: „róbta, co chceta (…) Wolność musi być rzeczywistością przenikniętą przez rozum, zgodnie z tym, o czym mówi nam w głębi naszych serc prawo naturalne - czyń dobro, a unikaj zła. Tylko taka wolność jest wolnością autentyczną - dodał metropolita krakowski.
Podczas mszy św. arcybiskup Bambergu Ludwig Schick nawiązał do koszmaru, jakim jest wojna.
- Dzisiaj chciałem wspomnieć, na początku II wojny światowej sprzed 80 lat, atak na Polskę 1 września 1939 roku. Rozpoczął on katastrofę ludzkości dla wszystkich, a zwłaszcza dla Polaków – powiedział duchowny. - Żaden człowiek nie może uczynić siebie Bogiem, żaden naród nie może wznieść się ponad innych, ponieważ jedyny Bóg daje równe prawa wszystkim ludziom i nakłada równe obowiązki miłosierdzia na wszystkich innych - dodał.
Podczas rocznicowych uroczystości kwiaty złożono pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, a także na obozowym placu apelowym, gdzie 29 lipca 1941 r. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.
- Pamiętacie Chrzanów z czasów sprzed Kasztelani? Był tam stary szpital
- Oświęcim. Arcybiskup Jędraszewski odprawi mszę w Auschwitz
- Są miejsca w Oświęcimiu, które lepiej omijać
- W długi weekend w Zatorze znów będzie paraliż komunikacyjny
- Ściana w Mechaniku odrywa się od reszty budynku [ZDJĘCIA]
- Tak wypoczywali samorządowcy z Małopolski zachodniej
FLESZ: Koniec Świata coraz bliżej. Naukowcy podają datę
