Co dwunastu pacjent nie odwołuje wizyty w ZPS w Tarnowie
W Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, która jest największą w mieście, tylko w styczniu na umówione wizyty do lekarzy nie zgłosiło się 1635 pacjentów, co stanowi około 9 procent wszystkich osób zarejestrowanych na ten miesiąc w poradniach specjalistycznych. W praktyce oznacza to, że niemal co dwunasty chory nie stawił się na konsultacje w umówionym terminie i nie poinformował o swojej nieobecności. Efekt? Puste fotele w przychodni oraz rosnące kolejki do lekarzy.
- Jeżeli pacjent powiadomi nas przynajmniej dzień wcześniej, że nie przyjdzie to my, zawsze znajdziemy kogoś na jego miejsce z wielkiej listy kolejkowej. Jeśli tego nie zrobi, nie mamy takiej możliwości – tłumaczy Piotr Augustyński, prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Niezgłaszanie swojej nieobecności u lekarza najczęściej zdarza się w poradniach, w których termin oczekiwania na wizytę jest najdłuższy lub ilość realizowanych świadczeń jest największa. Tak jest choćby w poradni dermatologicznej, gdzie w styczniu aż 289 osób nie poinformowało w rejestracji, że nie przyjdzie na konsultację. Ponad sto pacjentów postąpiło w ten sam sposób w poradniach: chirurgii urazowo-ortopedycznej (138 osób), alergologicznej (126 osób), neurologicznej (124 osoby), chirurgii ogólnej (103 osoby) i reumatologicznej (102 osoby).
W MCM też nie brakuje niesumiennych pacjentów
Z problemem niesumiennych pacjentów boryka się także Mościckiego Centrum Medyczne. W minionym miesiącu 420 osób nie stawiło się na wyznaczone wizyty w przychodni, z czego połowa nie odwołała rezerwacji. Pracownicy MCM na oficjalnym profilu społecznościowym przychodni postanowili zaapelować do chorych.
- Zależy nam przede wszystkim na dobru pacjentów dlatego, jeżeli nie zamierzamy przyjść na umówioną wizytę, poinformujmy wcześniej rejestrację. Jeśli to zrobimy, pomożemy innym szybciej dostać się do lekarza – podkreśla Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.
Problem nieodwołanych wizyt w całej Małopolsce
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że skala problemu jest spora i dotyczy przychodni w całej Małopolsce. Tylko w drugim półroczu minionego roku najwięcej pacjentów nie odwołało umówionych wizyt w poradniach z zakresu: ortopedii i traumatologii narządu ruchu (23 835 osób), kardiologii (21 223 osób), endokrynologii (7 010 osób) czy onkologii (2 871 osób).
Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Piękne instagramerki z Tarnowa i okolic. Ich zdjęcia przyciągają uwagę!
- Kogo w Tarnowie przyłapały kamery Google Street View na najnowszych zdjęciach?
- TOP 10 liceów i techników z Tarnowa i regionu w Rankingu Perspektyw 2023
- Oto najgorzej zaparkowane samochody w Tarnowie. To się w głowie nie mieści!
- "Damy i wieśniaczki" były dla Julii lekcją życia, którą zapamięta na zawsze
- Tym żył Tarnów 10 lat temu. To tak niedawno, ale czasy były całkiem inne