To jedyna taka placówka w południowo-wschodniej Polsce. Z jej oferty korzysta rocznie kilkanaście tysięcy osób. O potrzebie rozbudowy obiektów MOA mówiono od lat. Inwestycja dojdzie wreszcie do skutku dzięki dotacji unijnej (5,7 mln zł). Pozostałe fundusze na kosztowne przedsięwzięcie zagwarantowała gmina Niepołomice.
Miasto szuka już firmy, która zajmie się modernizacją bazy MOA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozbudowa ruszy w marcu. Inwestycja o ogromnym zakresie potrwa do końca lipca 2020 roku.
W Niepołomicach powstanie obiekt oryginalny, nowoczesny, ciekawy architektonicznie. Obserwatorium zostanie zmodernizowane z wykorzystaniem ukształtowania terenu. Edukacyjna część placówki będzie połączona z resztą kompleksu schodami oraz pochylnią. Nowe MOA to 1434 mkw. powierzchni użytkowej (a kubatura - 6555 m sześc.). Na części kompleksu będzie tzw. zielony dach.
Joanna Musiał z Urzędu Miasta w Niepołomicach podaje, że obiekt będzie składał się z trzech części funkcjonalnych. - Hotelowej, gdzie powstanie 12 pokoi wraz z zapleczem oraz dydaktycznej: z salą wykładową, pracowniami, pokojem nauczycielskim, kopułą obserwatorium, toaletami, recepcją. Trzecią częścią kompleksu będzie planetarium, w którym w ramach inwestycji zaplanowano remonty - wylicza urzędniczka.
Podczas trwania robót MOA nie będzie mogło pracować w swej siedzibie. Dyrektor obserwatorium Dominik Pasternak mówi, że na czas inwestycji placówka stanie się mobilna.
- Zajęcia stałe będziemy organizować w salach szkolnych, prawdopodobnie w budynku byłego gimnazjum. Będą możliwe także pokazy nieba dla grup, bo mamy bardzo dobrej jakości planetarium mobilne, mieszczące do 25 osób, z którym będziemy odwiedzać szkoły i inne placówki. Dysponujemy też przenośnym teleskopem, co daje możliwość organizowania obserwacji nieba w różnych miejscach - powiedział nam szef MOA.
Niepołomickie obserwatorium powstało w 1964 roku; pierwszy obiekt dla miłośników astronomii wzniesiono przy ul. Kopernika w czynie społecznym. Na kolejny budynek placówki - obiekt z charakterystyczną kopułą - trzeba było czekać do lat 70. XX wieku. Trzecia rozbudowa siedziby MOA - o planetarium - miała miejsce już w XXI wieku (w 2010 roku).
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny
