Zobacz także:
Dwa duże pomieszczenia piwniczne są już prawie w całości odkryte. Z dwóch kolejnych ciągle wywożony jest gruz i ziemia, którym zostały zasypane.
- Dwie piwnice mają dobrze zachowane sklepienia. Były po prostu niżej niż temte dwie piwnice i nie zburzono ich, bo i znajdowały się poniżej poziomu płyty Rynku - mówi Izabela Mianowska, archeolog nadzorująca prace badawcze w Olkuszu.
Teraz gmina głowi się, co dalej z rewitalizacją. Prawdopodobnie prace na Rynku w obrębie ratusza zostaną wyłączone z kompleksowego zakresu robót, który nie przewidywał dodatkowych zabezpieczeń pod ziemią.
Podziemne mury ratusza trzeba zabezpieczyć, odremontować dwa ocalałe sklepienia, a nad piwnicami zrobić dobrze zaizolowaną płytę, by woda nie zalała podziemi, tak jak zdarzyło się to w Krakowie. Ważne, że po zakończeniu prac każdy będzie mógł wejść do środka i obejrzeć najstarszą zachowaną część Rynku.Są propozycje, by zagospodarować pomieszczenia na muzeum albo ekspozycję historyczną, ewentualnie kawiarnię.
W planach jest też zrobienie zejść do piwnic. Jedno od strony wieży ciśnień, a drugie po zachowanych schodach. Z płyty Rynku będzie widać tylko zejścia i zarys murów. Wszystko co zabytkowe jest pod ziemią.
Gmina Olkusz do myśli, że będzie musiała zachować podziemne zabytki, już się przyzwyczaiła. Nie wiadomo tylko, skąd na to wziąć fundusze.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!