– To, co tu zobaczymy, można nazwać historią „podziemną” Zamku Królewskiego na Wawelu, ale nie tylko, ponieważ po raz pierwszy bohaterem wystawy będzie samo wzgórze wawelskie – zapowiada nową trasę i wystawę „Międzymurze” Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Trasa prowadzi od strony Powiśla, przez taras otaczający zabudowania wzgórza wawelskiego, specjalnym wejściem zwiedzający zejdą pod ziemię.
Tu ich oczom ukaże się wyjątkowy ciąg architektoniczno-archeologiczny z reliktami architektury, wieży romańskiej, przedmurza gotyckiego i wątków murów kleszczowych oraz naturalnej jaskini. Nigdy wcześniej turyści tu nie byli, a nawet – jak podkreśla wawelski archeolog Jan Firlet – także badacze dzięki pomysłowi, by stworzyć tu wystawę, mogą zobaczyć „w całości” teren, na którym prowadzili wcześniej wykopaliska.
Łącznie będzie to blisko 680 m2 dwóch rezerwatów archeologicznych, odkrytych w latach 70. XX wieku, a obecnie połączonych współczesnym łącznikiem, przez które będą wiodły przeszklone kładki tworzące trasę zwiedzania. Trasa w drugim sektorze będzie prowadziła nad kopułą Smoczej Jamy, która stanie się pretekstem dla pogłębienia legendy o smoku.
- W maju przyszłego roku zostanie tu otwarta wystawa, ale to miejsce pozostanie przede wszystkim rezerwatem. Te mury i ich historia to jednocześnie historia fortyfikacji wzgórza wawelskiego, znajduje się tu m.in. jedyne miejsce w Polsce, gdzie zachowane zostały nawarstwione mury i wały obronne od wieku X po wiek XIX w jednej przestrzeni. Tę przestrzeń dopełnią światła, które odegrają na przyszłej wystawie priorytetową role oraz wprowadzone bardzo dyskretnie multimedia – wyjaśnia Magdalena Młodawska, kierownik działu Lapidarium i rezerwatów archeologicznych, kuratorka wystawy „Międzymurze”. – Cały rezerwat pomyślany jest jako opowieść o miejscu, fortyfikacjach i historia geologiczna. Nie dało się nie wspomnieć o najsłynniejszym lokatorze tej części wawelskiego wzgórza, czyli Smoku Wawelskim.
Jak dodaje Magdalena Młodawska, archeolodzy doszli badając obszar międzymurza do tzw. punktu calca, czyli miejsca, gdzie nie było wcześniej żadnych osad, nie ma tez śladów użytkowania tego terenu przez ludzi. Taki obszar – wapienną skałę – zwiedzający zobaczą tuż nad Smoczą Jamą.
Wawel Podziemny. Międzymurze to druga po Lapidarium z trzech tras podziemnych przygotowanych przez Zamek Królewski na Wawelu, na jesień 2025 roku zaplanowano otwarcie trzeciej - Zbrojowni Wawelskiej wraz rezerwatem architektoniczno-archeologicznym pod Wieżą Duńską, z reliktami romańskiej wieży.