W e-platformie można znaleźć wiele bardzo ciekawych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Między innymi zestawy gier i zabaw, gotowe aktywne łamigłówki do ściągnięcia, planszówkę, zestawy zabaw na plaży, szerokie info o przepisach drogowych na rolki, rower, wrotki, a także zasady zachowania nad wodą, instruktaż jazdy na deskorolce. Naukę gry w badmintona, naukę gry w tenisa z Klaudią Jans-Ignacik, ćwiczenia jogi dla maluszków. Regularnie dodawane są także kolejne sporty, które przybliżają młodym ludziom gwiazdy, jak choćby wybitny reprezentant Polski w siatkówce Piotr Gruszka, czy lekkoatletyczny medalista mistrzostw świata Marek Plawgo.
Lekcja w wykonaniu Marka Plawgi skupia się na rozgrzewce, która jest urozmaicona w taki sposób, by przygotowywała nas nie tylko do wysiłku, ale także poprawiała elementy techniki czy rytmu biegowego. Do wspólnej zabawy, którą możemy wykonać np. w ogrodzie czy razem w trakcie szkolnych lekcji potrzebne będą płotki lub inne przeszkody, które mogą je imitować. Można ćwiczyć także bez żadnych dodatkowych przyrządów, wystarczy trochę improwizacji.
– Mamy nadzieję, że te ćwiczenia, które są pierwszym krokiem do lekkiej atletyki, ale także innych sportów, będą dla was dobrym startem i pozwolą się wspólnie doskonale bawić – zachęca Marek Plawgo.
Forma e-platformy, czyli łatwość dostępu do wiedzy w niej zawartej powoduje, że tak naprawdę każdy chętny jest w stanie korzystać oraz czerpać z przygotowanych i prezentowanych na niej treningów i zabaw ruchowych. Co ważne, dostęp do e-platformy jest bezpłatny, zatem wszyscy mogą korzystać z wiedzy przekazywanej przez mistrzów sportu. Stworzenie i rozwój e-platformy współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a partnerem projektu jest wypożyczalnia samochodów Rentis.
– Projekt „KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF” spotkał się z pozytywnym odbiorem, bo nie tylko wielu pedagogów, ale i całe rodziny doceniły materiały przygotowane przez doświadczonych instruktorów. Tak wyjątkowych pomysłów na lekcje WF czy aktywne spędzanie czasu nie da się znaleźć w żadnym innym miejscu. Zachęcam zarówno dzieci, jak i nauczycieli i rodziców do korzystania z naszych gotowych materiałów. Zawsze to podkreślam, że najważniejsza w nich jest super zabawa – mówi Monika Pyrek. Nowe materiały na e-platformie, prowadzonej przez Fundację Moniki Pyrek, pojawiają się regularnie, warto więc często na nią zaglądać. Są też m.in. zajęcia z gimnastyki z olimpijczykami Martą Pihan-Kuleszą i Romanem Kuleszą, którzy w bardzo prosty i bezpieczny sposób pokazują jak nauczyć dziecko np. przewrotów i to nawet w domu.
– To bardzo ciekawa platforma, która bardzo pomaga w urozmaiceniu zajęć w szkole – przyznaje Artur Kościuk, nauczyciel WF z Łodzi. – Dla nas nauczycieli to spore ułatwienie. Dzieci z chęcią wykonują rozmaite zadania, które można znaleźć na platformie, a dodatkowo motywuje je fakt, że mogą podpatrywać mistrzów sportu.
Pełne informacje dotyczące projektu, materiały, gotowe treningi i zabawy związane z aktywnością fizyczną dla dzieci można znaleźć pod adresem: alternatywnelekcjewf.pl.
