Podczas wiosennej edycji przedstawionych zostanie 6 tytułów, które wdarły się do kanonu dokumentów muzycznych. Projekcje poprzedzone zostaną dwugłosem dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata i krytyka muzycznego Piotra Metza.
Cztery z proponowanych filmów nigdy nie były pokazywane w polskich kinach, trzy są laureatami krakowskiego festiwalu, a jeden pojawi się w Polsce po raz pierwszy.
Na początek przeglądu O KROK OD SŁAWY (Twenty Feet From Stardom), tegoroczny laureat Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film, który miał swoją premierę w 2013 roku w Sundance, otrzymał też statuetki na festiwalach w Seattle, San Francisco oraz w Amsterdamie, a w Polsce pokazano go tylko na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Opowiada historię wokalistek śpiewających w chórkach gwiazd takich jak U2, The Rolling Stones, David Bowie, Stevie Wonder czy Bruce Springsteen.
DocFilmMusic 2014 – edycja wiosenna
PROGRAM:
7 kwietnia, g. 19.00
O KROK OD SŁAWY | Twenty Feet From Stardom
reż. Morgan Neville, USA 2013, 91’
To historia genialnych wokalistek, które śpiewają w chórkach takichgwiazd jak David Bowie, Sting, Stevie Wonder, U2, The Rolling Stones, Bruce Springsteen... To film wypełniony emocjami i niezwykłymi głosami. Druga pozycja w plebiscycie publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Oscar 2014 w kategorii najlepszy dokument pelnometrażowy.
10 kwietnia, g. 19.00
JAK NIEZNAJOMI | Mistaken For Strangers
reż. Tom Berninger, USA 2013, 75’
Niezwykle intymny portret popularnej grupy rockowej The National wpisany w bardzo złożone relacje między liderem zespołu a jego bratem reżyserem filmu. Trasa koncertowa staje się sceną wielkich wydarzeń muzycznych, które od kulisów wyglądają mniej podniośle – i śmiesznie i dramatycznie. Rozgrzewka przed odwiedzinami zespołu w czerwcu w Warszawie.
17 kwietnia, g. 19.00
GRUPA O NAZWIE ŚMIERĆ | A Band Called Death
reż. Mark Christopher Covino, Jeff Howlett, USA 2012, 96’
Pierwszy w Polsce pokaz głośnego filmu o czarnym punku. Na długo przed Sex Pistols był Death – zespół czarnoskórych nastoletnich braci. Film sięga do odkrytych po latach archiwaliów, które wraz z wypowiedziami świadków tamtych wydarzeń odtwarzają wzloty i upadki grupy, a także rodzinną tragedię. Nagroda publiczności festiwalu SXSW w Austin.
24 kwietnia, g. 19.00
JIMMY ROSENBERG - OJCIEC, SYN I TALENT | Jimmy Rosenberg – The Father, The Son & The Talent
reż. Jeroen Berkvens, Holandia 2006, 78’
Dominujący ojciec i genialny syn. Mówili o nim następca Django Reinhardta, grał od dziecka, równie szybko zaczął się narkotyzować. Film dokumentuje błyskotliwe występy dzieciaka i kłopoty psychiczne młodzieńca pozbawionego ojca, który odsiaduje wieloletni wyrok. Złoty Róg 2007 w pierwszej edycji konkursu dokumentalnego krakowskiego festiwalu.
18 maja, g. 19.00
MIŁOŚĆ | Miłość
reż. Filip Dzierżawski, Polska 2013, 92’ (with English subtitles!)
Mariaż wybitnych i bardzo odmiennych osobowości muzycznych: Tymona Tymańskiego, Mikołaja Trzaski, Leszka Możdżera, Jacka Oltera i Macieja Sikały. Podczas prób reaktywacji grupy Miłość dowiadujemy się o istniejących między muzykami napięciach i obserwujemy momenty „toksycznej równowagi”. Złoty Lajkonik 2013 i Nagroda Publiczności krakowskiego festiwalu.
20 maja, g. 19.00
UWAGA! MR. BAKER | Beware Of Mr. Baker!
reż. Jay Bulger, USA 2012, 92’
Ginger Baker jest legendą perkusji – z gry na tym instrumencie potrafił uczynić porywający spektakl. Ma za sobą występy z Erikiem Claptonem w grupach Cream i Blind Faith oraz karierę solową. Nazywany „potworem rocka”, Baker słynie z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii. Złoty Hejnał 2013 w pierwszej edycji konkursu muzycznego krakowskiego festiwalu.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+