https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Niezwykłe odkrycia botaników z Babiogórskiego Parku Narodowego

Anna Piątkowska
Wierzchołek Babiej Góry
Wierzchołek Babiej Góry Wojciech Matusik
To prawdziwy botaniczny news - mówią botanicy z Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie opisano właśnie dwa nowe gatunki roślin. W ostatnim czasie babiogórscy ornitolodzy zauważyli także gatunek ptaka, który bardzo rzadko zalatuje do Polski. To jego piąte stwierdzenie w naszym kraju - jak informują. Jak widać, "królowa Beskidów" roztacza czarowną aurę, która przyciąga tu nie tylko wędrowników.

Pokrzewka aksamitna - Curruca melanocephala - gatunek niewielkiego ptaka z rodziny pokrzewek (Sylviidae), to niedawne odkrycie babiogórskich ornitologów. Jak informują na profilu facebookowym parku narodowego ptak ten jest niezwykle rzadko widywany w naszym kraju - dotąd odnotowano jedynie cztery takie przypadki, babiogórscy przyrodnicy - Tomasz Kułakowski i Artur Nawrocki wypatrzyli piąty przypadek tych niezwykłych odwiedzin. Wcześniej ten niewielkich rozmiarów widziany był w Krynicy Morskiej i Warszawie.

Pokrzewka aksamitna występuje w krajach śródziemnomorskich – w południowej Europie, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, można go spotkać w Maroku, na Sardynii, czy Saharze Zachodniej. Niektórzy szczęściarze doświadczyli takiego spotkania bez konieczności dalekich wyjazdów.

Niezwykłego odkrycia dokonali w ostatnich dniach w rejonie Babiej Góry również botanicy, którzy opisali dwa nowe gatunki roślin.

"Z naukowego punktu widzenia to bardzo ważne odkrycie. Dla nas tym istotniejsze, że dokonane w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego. Stąd też jeden z nowych jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense.
Drugim jest jastrzębiec nazwany Hieracium besseri" - wyjaśniają.

Odkrycia to efekt prowadzonych od kilku lat na Babiej Górze przez prof. Zbigniewa Szeląga badań florystycznych. To właśnie naukowiec z Wydziału Botaniki Uniwersytetu Komisji edukacji Narodowej w Krakowie opisał dwa nowe dla nauki gatunki jastrzębców (Hieracium L.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska