- W Muzeum Krakowa przygotowujemy właśnie wystawę „Wisła re-kreacja”, na której chcemy opowiedzieć o przyjaźni ludzi z rzeką, o tym w jaki sposób w przeszłości korzystano z rzeki i jak wygląda to współcześnie. Tym razem skupimy się na relaksie, przyjemności i radości, czyli na rekreacji wiślanej. Wystawę będzie można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory od kwietnia do listopada 2022 roku - zapowiadają muzealnicy.
Po uroczystym wciągnięciu na maszt bandery Muzeum Krakowa, odbyła się parada galarów - dawnych rzecznych statków bezpokładowych używanych do transportu towarów w dół rzeki, cieszących się popularnością zwłaszcza w XVIII wieku. W tym roku - wyjątkowo - galarami przypłynął pod Wawel pochód Lajkonika.
Gratką dla krakowian była możliwość wejścia na pokład i kameralne rozmowy z szyprami, którzy wielokrotnie pokonali trasę Wisłą od Krakowa do Gdańska, zwiedzanie „Pływającej wystawy”, będącej zapowiedzią projektu „Wisła Re-kreacja” oraz spotkanie z jej kuratorem, spotkanie z budowniczym drewnianych kanu, pierwsze krakowskie regaty łodzi tradycyjnych, a także wspólne montowanie „Pływającej wystawy” na galarze „Szwajcarka”, którą będzie można oglądać do końca października.
Juwenalia w Krakowie w latach 90-tych. Tak bawili się studen...
