Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Krakowie. Muzea otwierają drzwi. To będzie ciekawa noc [PROGRAM]

Angelika Nęcka
Noc Muzeów 2016 w Krakowie. Muzea otwierają drzwi. To będzie ciekawa noc  [PROGRAM]
Noc Muzeów 2016 w Krakowie. Muzea otwierają drzwi. To będzie ciekawa noc [PROGRAM] Andrzej Banaś
Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się z 13 na 14 maja. „Odkrywamy nieznane” - to hasło tegorocznej Nocy Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział 25 muzeów. Biletem wstępu będzie specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złoty, którą można zakupić w muzeach uczestniczących w akcji. W ramach Nocy Muzeów będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie krakowskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych. Zobaczcie wybrany program wydarzeń.

W wybranych muzeach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc (np. w podziemiach Rynku, w Fabryce Schindlera czy w Muzeum Żup Krakowskich).

Noc Muzeów 2016 w Krakowie. Program: zobacz, co warto zobaczyć, i czego nie można przegapić w ramach Nocy Muzeów w Krakowie

Inauguracja

Krakowska Noc Muzeów rozpocznie się dziś o godz. 18 w Pawilonie Józefa Czapskiego ( ul. Piłsudskiego 14 b, w kompleksie zabudowy Muzeum im. Emeryka Hutten - Czapskiego).

Podziemia Rynku Muzeum Historyczne

19.00-2.00 (ostatnie wejście o godz. 00.45) Rynek Główny 1

Zwiedzanie trasy turystycznej: śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją. O godz. 20 odbędzie się gra dla młodzieży „Mieszczanie kontra król. Bunt wójta Alberta w Krakowie”. Rozpoczęcie: Podziemia Rynku, realizacja: Wieża Ratuszowa (II piętro). Gra przeznaczona jest dla uczestników od 15 roku życia.

Muzeum Narodowe w Krakowie Gmach Główny

Wejścia od godz. 19, Aleja 3 Maja

Zwiedzanie z Muzeum Narodowym rozpocznie się od spotkania z kustoszem na temat „Mundur jazdy polskiej - od konfederacji barskiej do powstania listopadowego”. Zobaczymy prezentację rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Boznańskiej, Malczewskiego, Wyspiańskiego po prace Nowosielskiego, Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów. O godz. 22 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o Ewie Kuryluk: „Na cętce źrenicy” (Sala „U Samurajów”, parter). Zobaczymy także nowe nabytki muzeum.

Muzeum Armii Krajowej

Wejścia od godz. 18, ul. Wita Stwosza 12

Na zwiedzających czeka wystawa stała „Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne”, a także wystawy czasowe, w tym m.in. „Z głową bez karabinu. Powojenne dokonania żołnierzy AK” czy „Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989”. Zobaczymy również wystawę mundurów postaci filmowych na wystawie stałej „Mała Akademia” (konieczna rezerwacja miejsc). O godz. 19 planowany jest pokaz rekonstrukcji historycznej - rozbicie posterunku UB przez Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica”, w wykonaniu Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP Błyskawica (przed Muzeum). Pół godziny później odbędzie się prezentacja spadochronu Silhouette w wykonaniu Jednostki Wojskowej „Nil” (Dziedziniec).Na najmłodszych czekają interesujące warsztaty.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Pałac Krzysztofory

Wejścia od godz. 17, Rynek Główny 35

W skrzydle wschodnim zobaczymy m.in wystawę fotografii z realizacji scenicznych dramatów Lucjana Rydla ze zbiorów MHK, a także usłyszymy powieść o mniej znanych szczegółach z jego życia i twórczości. O godz. 18 MHK zaprasza na grę miejską - ścieżki krakowskiej konspiracji XIX wieku.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Trasa Obronności: Celestat - Barbakan

Wejścia od godz. 18, ul. Lubicz 16

O godz. 18 na rozpoczęcie imprezy czeka nas palba strzelnicza, którą zaprezentuje Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie. Pół godziny później odbędą się warsztaty „Pióra, wstążki, korale, czyli Lajkonik od kuchni”. Następnie chętni spotkają się z Lajkonikiem, który zaprezentuje stroje orszaku. O godz. 21 odbędzie się spotkanie z Królem Kurkowym i Marszałkami Bractwa Kurkowego.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Mury Obronne

Wejścia od godz. 19, ul.

Pijarska

Od godz. 19 rozpocznie się zwiedzanie mini wystawy „Nieznani obrońcy Krakowa”. W godz. 20, 21, 22 i 23 aktor przebrany w strój herolda miejskiego z XVI wieku odczyta tekst odezwy do mieszczan krakowskich, wzywających ich do walki z wojskami arcyksięcia Maksymiliana.

Stara Synagoga

Wejścia od godz. 19,ul. Szeroka 24

O godz. 19 rozpocznie się zwiedzanie wystawy stałej „Żydowskie tradycje” oraz wystawy czasowej „Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Społeczność żydowska Krakowa po 1945 roku”. Będzie też odtwarzanie muzyki synagogalnej (Południowa sala kobiet). Ciekawie zapowiada się także „Dybuk” - pokaz polskiego filmu fabularnego z 1937 roku, opartego na dramacie Szymona Anskiego pod tym samym tytułem (I piętro, sala edukacyjna).

Fabryka Schindlera

Wejścia od godz. 19 (ostatnie wejście o godz. 1), ul. Lipowa 4

Od godz. 19 można będzie oglądać wystawę stałą „Kraków czas okupacji 1939 - 1945” i czasową „Walczące miasto 1939-1945”. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją. O tej samej godzinie rozpocznie się prezentacja relacji świadków na temat losów dzieci żydowskich w Krakowie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu.

Cricoteka

Wejścia od godz. 18 (ostatnie wejście o godz. 1), ul. Nadwiślańska 2-4

O godz. 20 odbędzie się otwarcie wystawy w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie „Stracone terytoria. Stan zero Sputnik Photos”. Dodatkowo wstęp na wystawy „III odsłona wystawy Tadeusza Kantora Marioneta” oraz „Tadeusz Kantor. Cholernie spadam!”

Zamek Królewski na Wawelu

Wejścia od godz. 19

Od godz. 19 do 24 będzie można zwiedzać reprezentacyjne komnaty królewskie, z kolekcją XVI w. flamandzkich arrasów Zygmunta Augusta oraz z portretami polskich monarchów, a także renesansowych drewnianych stropów, kamiennych portali, barwnych fryzów ściennych i rzeźbionych głów Sali Poselskiej.

Szczegółowy program na stronie www.krakowskienoce.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska