Spis treści
Ścieżki nordic walking w woj. małopolskim
Jakie ścieżki nordic walking w woj. małopolskim lubią mieszkańcy? My już to wiemy.
Traseo to aplikacja, za pomocą której każdy ma możliwość zapisania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Razem z Traseo proponujemy Wam 3 popularne ścieżki nordic walking w woj. małopolskim. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 10 maja w woj. małopolskim ma być od 6°C do 13°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 1% do 65%. W niedzielę 11 maja w woj. małopolskim ma być od 4°C do 12°C. Nie powinno padać.
🌲🌤️ Trasa nordic walking: Dolinki Krakowskie
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,44 km
- Czas trwania marszu: 5 godz. i 31 min.
- Przewyższenia: 172 m
- Suma podejść: 204 m
- Suma zejść: 246 m
Amatorom nordic walking trasę poleca Faramka
Spacer po Dolinkach Krakowskich: Kobylany - Dolina Będkowska - Bębło - Będkowice - Dolina Kobylańska. Trasa idealna na spacer (również z dzieciakami) lub na przejażdżkę rowerową.
Nawiguj
🌲🌤️ Trasa nordic walking: Izby-Mochnaczka [Kod trasy: 247195]
- Początek trasy: Bobowa
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,3 km
- Czas trwania marszu: 2 godz. i 56 min.
- Przewyższenia: 201 m
- Suma podejść: 480 m
- Suma zejść: 481 m
Amatorom nordic walking trasę poleca Siwejka
Trasa rozpoczyna się w Izbach. Samochód najlepiej zostawić na poboczu drogi w rejonie ośrodka Astir. Najpierw należy kierować się na przełęcz Beskid bez szlaku, a następnie szlakiem czerwonym słowackim na zachód. Początkowo umiarkowanie stromo, a następnie niemal po płaskim grzbiecie przez Czerteż i Dzielec. Na dzielcu zmieniamy szlak na zielony i kierujemy się w kierunku Mochnaczki. Po przejściu 300 metrów drogą asfaltową skręcamy w prawo w kierunku Izb. Droga wiedzie przez las po betonowych płytach.
Nawiguj
🌲🌤️ Trasa nordic walking: Kozubnik... Opuszczony Ośrodek Wczasowy HPR-u
- Początek trasy: Kęty
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,36 km
- Czas trwania marszu: 3 godz.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podejść: 156 m
- Suma zejść: 167 m
Jota18 poleca tę trasę
Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik – były ośrodek Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach.
Znajdował się w Porąbce (przysiółek Kozubnik) w Beskidzie Małym na obszarze o powierzchni 7,5 ha. Był ośrodkiem samowystarczalnym, posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania, zasilany dwoma czołgowymi silnikami o mocy 400 kW, własną stację benzynową. Ośrodek zatrudniał stały personel medyczny: lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę ds. rehabilitacji, pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę medyczną. Do dyspozycji była także karetka pogotowia.
Czasy jego świetności skończyły się wraz z upadkiem PRL-u. Spółka, należąca do dwóch braci przybyłych z USA do Polski, która kupiła ośrodek, szybko popadła w ogromne długi.
W 1996 roku sąd ogłosił upadłość firmy. Turyści przestali odwiedzać ośrodek z powodu zaprzestania dotowania wczasów pracowniczych, a także z braku wkładu nowego właściciela w remonty ośrodka. Dzisiaj, niegdyś okazały, o wysokim standardzie kurort jest opuszczony. Wartościowe przedmioty i urządzenia zostały rozszabrowane. Dzisiaj ośrodek jest wykorzystywany przez paintballowców i ludzi zwiedzających ruiny ośrodka
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Co daje nordic walking?
Nordic walking to sport, który może uprawiać prawie każdy. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Przynosi korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:
- kijki aluminiowe
- kijki z włókna szklanego
- kijki z włókien węglowych
Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.
Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.
Odkryj najlepsze atrakcje Małopolski
Maszerując z kijkami warto co jakiś czas zmieniać lokalizację, by móc odkryć najciekawsze atrakcje regionu – w woj. małopolskim znajdziecie ich przecież mnóstwo! Warto przejść tam Szlakiem Architektury Drewnianej i na własne oczy zobaczyć architektoniczne perły naszego kraju, m.in. świątynie w Powroźniku, Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej i Sękowej, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Z dobrej pogody warto także korzystać, uprawiając nordic walking w miejskich parkach (np. w Krakowie) lub wśród zachwycających krajobrazów stworzonych przez naturę – należą do nich chociażby Droga Pienińska czy, dla zaprawionych w bojach, Główny Szlak Beskidzki.
Sprawdź popularną drogę pienińską.
