Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Krok do zagospodarowania terenów między ulicami Zaborską, Batorego i Zatorską w Oświęcimiu
Obszar między ulicami Zaborską, Batorego i Zatorską zajmuje kilkadziesiąt hektarów, które należą do miasta i wielu osób prywatnych. Popularne wśród oświęcimian "łąki" do tej pory są w niewielkim stopniu wykorzystane. Od strony ul. Batorego trwa budowa nowego osiedla. Reszta jeśli nie liczyć kilku domów jednorodzinnych to nieużytki.
Przez lata teren przecinała napowietrzna magistrala sieci ciepłowniczej prowadząca z elektrociepłowni obecnej firmy Synthos do dzielnic leżących po lewej stronie Soły. Kilka lat temu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu wybudowało podziemną sieć i wraz tym zniknęły rury przecinające łąki. Kolejnym etapem, który pozwoli wykorzystać te tereny będzie budowa nowych dróg.
- Myślimy o nowych obszarach miasta, które chcemy rozwijać. Stąd decyzja o budowie drogi, która stworzy możliwości dla rozwoju usług i budownictwa mieszkaniowego, w rejonie łąk za Kauflandem – mówił przy okazji rozpoczęcia inwestycji prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Nowa droga w Oświęcimiu ze wsparciem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
Inwestycja kosztowała ok. 3,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł Oświęcim zdobył z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2021 roku.
Już wtedy miasto zapowiadało, że oddana właśnie droga to pierwszy etap do rozwoju tego obszaru. W kolejnym ma powstać drugi trakt, który przejdzie przez jego środek i połączy powstały odcinek z ul. Batorego. Szacowane koszty budowy drugiej drogi są wysokie. W oświęcimskim magistracie nie ukrywają, że realizacja tej inwestycji będzie uzależniona dodatkowych źródeł finansowania poza budżetem miasta.
Tymczasem już są chętni deweloperzy, którzy chcą stawiać kolejne budynki mieszkaniowe w rejonie ulicy Batorego.
Nowa droga pozwala ominąć zatłoczoną ul. Królowej Jadwigi
Niezależnie od roli, jaką ma odegrać nowa droga, część kierowców już wykorzystuje fakt, że pozwala ona ominąć zatłoczoną ul. Królowej Jadwigi przy dojeździe do supermarketów i park shopu.
- Jeśli jadę od ronda skrzyżowaniu Zatorskiej i Jagiełły na os. Chemików to oczywiście skręcam w tę nową drogę. Unika się stania korkach - mówi Krzysztof Wójcik, mieszkaniec Oświęcimia.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wygląda obwodnica Oświęcimia do drogi S1 po siedmiu miesiącach inwestycji
- Pociągi z Oświęcimia do Trzebini mogą już jeździć dużo szybciej
- Rozrzucił parówki naszpikowane gwoździami. Zwyrodnialca szuka policja
- Bieg o Złote Gacie i Nordic Walking w Brzeszczach. Były emocje. Zdjęcia
- Dworzec kolejowy w Oświęcimiu pięknieje. Mieszkańcy chcieliby połączeń ze stolicą
- 130 lat OSP w Łękach. Mają nowy wóz bojowy
Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu
