Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wieża na Mogielicy już otwarta. Piękne panoramy Beskidu Wyspowego, Gorców i Tatr. Zobaczcie zdjęcia

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Na tę chwilę czekali turyści preferujący wyprawy w Beskid Wyspowy. Na najwyższym szczycie tego pasma górskiego - Mogielicy (1170 m. n. p. m.) była drewniana wieża widokowa, która jednak popadła w ruinę i przez ostatnie lata była zamknięta. Teraz powstała nowa - całkiem bezpieczna. Można już na nią wchodzić, choć nie została jeszcze oficjalnie otwarta. Dla amatorów górskich wycieczek tych nie najdłuższych i nie w najwyższe góry w Polsce mamy propozycję ciekawej wycieczki w Beskid Wyspowy. Rozległe panoramy spod szczytu zadowolą nawet najbardziej wybrednych. Polecamy zobaczyć je w GALERII. Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidy Wyspowego

W tym specyficznym paśmie górskim, góry są niczym wyspy - stąd jego nazwa. Pojedyncze, majestatyczne raczej obłe wierzchołki przy odpowiedniej pogodzie, widziane z góry, rzeczywiście przypominają wyspy, górujące nad chmurami. Mogielica ma 1170 m n.p. m.

Nazywana jest też Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W literaturze można spotkać błędną nazwę „Mogielnica”. Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.

Nowa wieża na Mogielicy

Stalowa, trwała konstrukcja zastąpiła zniszczoną, drewnianą wieżę widokową na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego. Inwestycja powstała dzięki porozumieniu gmin Dobra, Kamienica i Słopnice, Powiatu Limanowskiego oraz wsparciu finansowemu samorządu województwa. Nowa wieża ma 23 m wysokości. Konstrukcja zakończona jest czterospadowym dachem, uzupełniają ją drewniane elementy. Łączny koszt inwestycji to niemal 1 mln złotych.

Polany Mogielicy

W masywie Mogielicy znajdowało się kilkanaście polan. Największa z polan to położona na południowo-zachodnim grzbiecie poniżej szczytu widokowa polana zwana Stumorgi, Polaną Stumorgową lub Halą Stumorgową. Nazwa hali Stumorgi pochodzi od dawnej jednostki powierzchni – mórg (ok. 0,5 ha). W istocie hala miała powierzchnię większą od 50 ha. Obecnie, po zaprzestaniu wypasu owiec, hala stopniowo zarasta, a jej powierzchnia uległa już zmniejszeniu.

Na północnym grzbiecie znajduje się dużo mniejsza, lecz bardzo widokowa polana Wyśnikówka, stanowiąca charakterystyczny, rozpoznawalny z daleka element sylwetki Mogielicy. Na przedłużeniu tego grzbietu w północno-zachodnim kierunku (przy niebieskim szlaku) znajduje się druga co do wielkości Cyrla. Z wszystkich tych polan roztaczają się szerokie widoki. Turyści wędrujący od przełęczy Rydza Śmigłego w dolnej części podejścia przechodzą przez polany Mocurka i Bajorzyska. Inne polany znajdują się poza szlakami turystycznymi lub już zarosły lasem.

Szlaki na Mogielicę

  • zielony – z przełęczy Ostrej przez Cichoń, Przełęcz Słopnicką na szczyt Mogielicy (3:15 godz. w górę, 2:20 godz. w dół)
  • zielony z Dobrej, przez Łopień i Przełęcz Rydza-Śmigłego (w górę 4:45 godz., w dół 4 godz.)
  • niebieski z Jurkowa (2:45 godz. w górę, 2 godz. w dół)
  • niebieski ze Szczawy przez przełęcz między Mogielicą a Krzystonowem i Stumorgową (w góre 4:50 godz., w dół 3:30 godz.),
  • żółty – z Tymbarku, północnym podnóżem Łopienia, przez Zaświercze (5 godz. w górę, 4 godz. w dół)
  • żółty i niebieski - z Rzek przez Jasień, Polanę Wały (4 godz. w górę, 3.20 w dół)
  • zielony z Półrzeczek na Pol. Wały (1.30 min w górę, 050 min w dół) potem na Mogielicę żółtym i niebieckim (patrz. wyżej)

Pętla z Jurkowa

Bardzo fajną wycieczkę można zrobić z Jurkowa. Zostawiając samochód na miejscowym parkingu w centrum miejscowości. Od razu stamtąd ruszamy na zielony szlak i po niecałych 3 godzinach jesteśmy na szczycie. Piękne panoramy spod szczytu urozmaica nam wycieczkę. By nie schodzić tą sama drogą udajemy się z Mogielicy na szlak niebieski, a następnie żółty na Polanę Wały. Nadal żółtym którym dochodzimy do Kutrzycy, bardzo widokowej polany, cofamy się do Polany Wały i stąd zielonym do Półrzeczek, a następnie szosą do Jurkowa. Całość to około 16 km, 6-7-godzinna wycieczka, która zadowoli zarówno zaprawionych, jak i mniej wprawionych turystów.

Pętla rowerowa

Trasę wokół Mogielicy można pokonać rowerem. Wypożyczalnia znajduję się w budynku LKS Zalesianka Zalesie, koszt wypożyczenia to 40 zł za dzień i 30 zł za 4 godziny. Do Polany Wyrębiska, gdzie jest parking można dojechać 3-kilometrową asfaltową drogą. Tu zaczyna się 21-kilometrowa pęta wokół Mogielicy poprowadzona "stokówką" czyli drogą szutrowo - ziemną. Zimą na tej pętli zakładany jest ślad pod narty biegowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska