Zainteresowani pewnie z niecierpliwością czekają na ciąg dalszy, a w szczególności na to by idea, ubrana w kształt litery prawa, stała się rzeczywistością. i przyniosła seniorom jak najszybciej dodatkowe spore pieniądze
Oczywiście, jest duża szansa, że sprawa będzie miała ciąg dalszy – tym bardziej, że idea ma wielu zwolenników także z kręgu partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości, w tym byłej minister rodziny – Elżbiety Rafalskiej.
Jeśli resort rodziny szybko przygotuje oczekiwane przez posłów analizy, to jest szansa, że jeszcze w tym roku zapadną decyzje w sprawy wypłaty specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim czyli uruchomienia programu Małżeństwo+. Jak pokazują wszelkie badania, w tym autorów inicjatywy, małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do grupy najmniej majętnych i borykających się ze sporymi problemami, w tym zdrowotnymi, które łatwiej byłoby rozwiązywać nawet przy takim wsparciu finansowym, które z kolei dla budżetu państwa nie byłoby dodatkowym wydatkiem istotnej wagi.
Masz kłopoty i nie płacisz czynszu w terminie? Trzeba będzie...
Z formalnego punktu widzenia potrzeba, by projekt ustawy trafił do laski marszałkowskiej i Sejm w głosowaniu zdecydował o jego losie. Jeśli w głosowaniu posłowie nie odrzucą go, trafi do komisji sejmowych i będzie tam szykowany do uchwalenia przez Sejm.
Projekt może być poselski, wtedy trafia od razu do Sejmu, a jeśli będzie projektem rządowym, to po przygotowaniu i konsultacjach decyzję o skierowaniu go do Sejmu podejmowana jest na posiedzeniu Rady Ministrów.
Nowy zasiłek dla seniorów w długoletnim związku małżeńskim: dla kogo, ile
Autorzy obywatelskiej petycji, która jest w Sejmie nie przedstawili propozycji szczegółowych rozwiązań. W tej kwestii można jedynie odwołać się do dokumentu sprzed dwóch lat, który trafił do prezydenta.