Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała z Mostostalem Warszawa umowę na budowę Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego (SCK). W nowym budynku studenci będą doskonalić dotychczasowe projekty typu łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne oraz kreować nowe.
– Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających studenckich kołach naukowych. Pamiętajmy, że na AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów
– mówi prof. Jerzy Lis, rektor AGH.
Projekt zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa wyniesie 1322 mkw. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami.
Natomiast druga sekcja – o charakterze konstrukcyjnym – wyposażona będzie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek czy drukarek.
SCK zlokalizowane będzie w Miasteczku Studenckim AGH, w bliskim sąsiedztwie klubów „Studio” i „Kotłownia”. Umożliwi to pracę w nim o dowolnej porze. Wartość kontraktu to blisko 14 milionów zł. Nowy obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 roku.
To nie koniec inwestycji AGH. Na terenie pomiędzy ulicami Buszka i Armii Krajowej trwa budowa wielofunkcyjnej hali sportowej. Nowy obiekt będzie wyposażony m.in. w salę sportową z trybunami, kilka boisk, ściankę wspinaczkową, sale do fitnessu czy siłownię. Na części dachu przewidziano zielony taras, którego powierzchnia przekroczy 1300 mkw.
Wielofunkcyjna hala sportowa jest odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczności AGH oraz licznych sekcji sportowych skupionych w AZS AGH. Co roku około 900 sportowców reprezentuje uczelnię na arenach sportowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.
Działalność sportowa to – obok działalności dydaktycznej, naukowej i kulturalnej – równie ważny aspekt aktywności na AGH. – Warto przypomnieć, że w Akademickich Mistrzostwach Polski zajmujemy od lat czołowe pozycje – podkreśla rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.
Najnowszy, pięciokondygnacyjny obiekt zlokalizowany na terenie Miasteczka Studenckiego AGH będzie pełnił przede wszystkim funkcje widowiskowo-sportową. W hali będą mogły obywać się równolegle treningi sekcji wyczynowych oraz rozgrywki sportowe na poziomie I ligi piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki.
Budynek będzie wyposażony m.in. w salę sportową wraz z trybunami na blisko 600 osób, w tym w boisko do gier zespołowych oraz stanowiska do badmintona. Ponadto w obiekcie znajdą się siłownia, sale gimnastyczne, sale odnowy biologicznej dla zawodników (jak np. sauna czy pomieszczenia do masażu) oraz korty do squasha.
Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu przekroczy 7 tys. mkw. Koszt budowy hali sportowej wyniesie 70 mln zł.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym
