Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kotły w krakowskiej hucie. Dzięki nim znacznie zmniejszy się emisja pyłów

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Wykorzystanie gazów hutniczych do wytwarzania energii to główne założenie modernizacji trwającej w elektrociepłowni TAMEH w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Montaż kotłów gazowych znacząco zmniejszy emisje do atmosfery i usprawni działanie zakładu. Krakowianie wybrali już imiona dla nowych kotłów – ochrzcili je Odyn i Thor.

Dwa nowe kotły są czerwone, wysokie na blisko 20 metrów i żywią się tylko gazami: wielkopiecowym, koksowniczym i ziemnym. Zostały zaprojektowane w Danii. Pracownicy elektrociepłowni TAMEH nazywali je pieszczotliwie „krasnalami”. Z zaproponowanych przez nich nazw krakowianie wybrali w sondzie nowe imiona. Duńskie pochodzenie kotłów przeważyło szalę. Ze Żwirkiem i Muchomorkiem czy Bolkiem i Lolkiem wygrali ostatecznie bogowie mitów skandynawskich - Odyn i Thor.

Dwa nowoczesne kotły opalane gazami hutniczymi to część projektu środowiskowego w elektrociepłowni TAMEH POLSKA (wspólny projekt grupy ArcelorMittal i spółki TAURON Polska Energia S.A) działającej na terenie krakowskiej huty. Wartość inwestycji, która rozpoczęła się w 2015 r. znacznie przekracza 300 mln zł. W elektrociepłowni poza dwoma nowymi kotłami, które zostaną oddane do użytku w drugiej połowie roku, będzie pracował też trzeci - zmodernizowany kocioł nr 8. Ten już przeszedł pomyślnie zmianę z systemu węglowego na opalanie gazowe i został uruchomiony pod koniec lutego.

Do produkcji ciepła, energii elektrycznej i dmuchu do wielkiego pieca w nowych kotłach będą używane głównie gazy, które są odpadem w procesach hutniczych: gaz wielkopiecowy i gaz koksowniczy. – Te produkty w innych gałęziach gospodarki są bezużyteczne, ale w TAMEH POLSKA nie zmarnujemy ich tylko uzyskamy z nich energię – mówi Dariusz Siudy, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni.

Decyzja o rezygnacji z węgla na rzecz przyjaznych dla środowiska technologii wynika nie tylko z nowych regulacji unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych, które wchodzą w życie w tym roku. Kosztowne i pracochłonne rozwiązania były konieczne, by zwiększyć efektywność urządzeń, sprawność wytwarzania energii elektrycznej i bezpieczeństwo pracowników. Inwestycja realizowana w elektrociepłowni przyniesie również znaczące korzyści mieszkańcom Krakowa, bo odejście od opalania węglem radykalnie zmniejszy
oddziaływanie na środowisko:

• pył - redukcja emisji o 90 proc.
• NOx - tlenki azotu - redukcja emisji o 83 proc.
• SO2 - dwutlenek siarki - redukcja emisji o 80 proc.
• CO - tlenek węgla - redukcja emisji o 40 proc.
• CO2 – dwutlenek węgla – redukcja emisji o 20 proc.

Nowoczesne urządzenia wpłyną też na ograniczenie hałasu, a większa sprawność kotłów pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa potrzebnego do produkcji. Rezygnacja z węgla oznacza także koniec składowania popiołu na hałdzie w Pleszowie (co roku trafiało tam ok. 36 tys. ton odpadu). Inwestycja zmniejszy też zużycie wody, która była potrzebna m.in. do transportu popiołu na hałdę.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska