Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków, znana jako dyrektywa budynkowa (EPBD), jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Głównym celem jest redukcja zużycia energii w budynkach na terenie UE oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Nowelizacja dyrektywy EPBD to przyspieszenie procesu rezygnacji z paliw kopalnych, takich jak węgiel i gaz, w ogrzewaniu mieszkań i domów.
Wzrosną koszty termomodernizacji budynków
- Program Zielony Ład, który miał być projektem wspierającym gospodarkę europejską, rolnictwo europejskie i europejczyków i pozwalający europejczykom wygodnie i bezpiecznie żyć, okazał się w praktyce programem, który jest przeciwko gospodarcze europejskiej i rolnictwu i znacząco zwiększa koszty życia mieszkańców - mówiła Beata Szydło
- Te największe koszty będziecie Państwo musieli jeszcze ponieść przez dostosowanie budynków, mieszkań do oczekiwań Unii Europejskiej. W tej dyrektywie określone zostały normy, które powinny spełniać budynki użyteczności publicznej, jak i prywatne mieszkania, domy. Te koszty trzeba będzie ponieść samemu, bo nie ma żadnych dotacji przewidzianych w ramach Funduszy Unijnych. o wszystko już jest odczuwalne też w Polsce. Od lipca ceny prądu znacznie wzrosną, a rząd nie przyjmuje tu żadnych rozwiązan, które mogłyby wspomóc Polaków, odrzucili też rozwiązania zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość - mówiła.
Beata Szydło zachęciła również mieszkańców do podpisywania się pod Inicjatywą Obywatelską "Stop podwyżkom od lipca" przygotowaną przez PiS.
Minister Andrzej Adamczyk dodał, że dyrektywa obejmie zarówno budynki mieszkalne jak i niemieszkalne. -Problem polega na tym, że całkowity ciężar modernizacji tych obiektów poniosą osoby prywatne, spółdzielnie mieszkaniowe ale także instytucje, które na co dzień zarządzają tymi budynkami. o nie jest tylko problem wycofania paliw kopalnych służących do ogrzewania mieszkania. Od 2040 będziemy musieli wyłączyć piece gazowe, a do 2040 roku będziemy płacili zdecydowanie większe opłaty za gaz - mówił poseł.
5,6 mln budynków w Polsce musi być poddane termomodernizacji
Andrzej Adamczyk podkreślił, że to również koszy związane z realizacją inwestycji nowych. Do 2028 wszystkie nowe budynki publiczne muszą być zeroemisyjne, a do 2030 wszystkie nowo powstające budynki muszą być zeroemisyjne.
-Szacuje się, że dla ok. 300 mieszkaniowej wspólnoty mieszkaniowej, to będzie wydatek ok. 13 tysięcy na mieszkanie. W to wejdzie np. wymiana okien z dwuszybowych na trzyszybowe czy drzwi na bardziej termiczne to obciążenie finansowe właścicieli budynków. Budynki mieszkalne muszą być zmodernizowane i przystosowane do zero emisyjności do 2035 roku. Pytanie, kto będzie mógł ponieść wyższe koszty najmu związane z taką termomodernizacją? - pytał Andrzej Adamczyk
W Polsce procesowi termomodernizacji do 2035 roku musi być poddane ok. 5,6 mln domów.
Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu
