Nowy skład chemiczny monet, czyli nowe problemy
Jak podaje biznesinfo.pl - Mennica Polska na zlecenie Narodowego Banku Polskiego bije polskie monety o nominale od 10 groszy do złotówki. W stycznie bieżącego roku zmienił się skład chemiczny bitych monet. Do tej pory wytwarzane były one z miedzioniklu. Od początku 2020 składają się głównie ze stali pokrytej miedzią i niklem. Dzięki temu produkcja jest znacznie tańsza.
Jak się okazuje, nowymi monetami możemy nie zapłacić m.in. w parkomatach i automatach z biletami komunikacji miejskiej, jak również automatach z jedzeniem i napojami.
Na chwilę obecną problemy z płatnościami występują głównie w południowej Polsce.
Skąd wynikają problemy z nowymi monetami?
Jak wskazuje Interia, przez zmianę składu chemicznego monet, starsze automaty biletowe z żywnością oraz napojami mogą mieć problemy z poprawnym odczytaniem pieniądza - podkreśla Biznesinfo.pl.
Okazuje się, że problemy z przyjmowaniem nowych monet mogą występować w kilkunastu tysiącach urządzeń na terenie całej Polski. Będą one wymagały ponownego zaprogramowania.
– Te monety mechanicznie są identyczne, ale charakterystyka metalu jest zupełnie inna – mówi Janusz Zawadzki, prezes MBS Computergraphik.
Narodowy Bank Polski, który zlecił zmianę składu chemicznego monet zapewnia, że oferuje pomoc w ponownym nastrojeniu maszyn i automatów.
