28 października Sejm ostatecznie uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany w ryczałcie i w ustawie PIT od 2021
Zainteresowanie budziła ona głównie z powodu drastycznej zmiany na niekorzyść opodatkowania spółek komandytowych oraz ograniczenia do symbolicznych rozmiarów tzw. ulgi abolicyjnej dotyczącej osób uzyskujące dochody za granicą w krajach, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania według metody niekorzystnej dla polskich podatników. Tymczasem sama ustawa wprowadza wiele innych zmian w podatkach, w tym w przepisach ustawy o podatku od przychodów w formie ryczałtu. W tym przypadku wszystkie one są na korzyść podatników, w tym zwłaszcza w odniesieniu do przedsiębiorców a więc osób uzyskujących dochody z działalności gospodarczej oraz z wolnych zawodów – tymi zajmiemy się wkrótce w oddzielnym artykule.
Dla kilkuset tysięcy osób (liczba w skali roku jest płynna, bo można korzystać w jednym roku z ryczałtu, a w kolejnym z podatku według tabeli ze skalą podatkową) najważniejsze są zmiany dotyczące opodatkowania przychodów z najmu mieszkań, domów i tym podobnych nieruchomości.
- Pilne zmiany w kodeksie pracy: będzie rekompensata za pracę z domu, co z urlopami?
- Zmiany w podatkach. Część pracujących zagranicą zapłaci podwójny PIT, czy już za 2020
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Podwyżki cen energii elektrycznej: kto najwięcej zapłaci za prąd. Co z rekompensatami
Ryczałt od najmu 2021: zasady
- Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
- Według stawki 10 proc. opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1). Świadczenie tych usług, dotychczas wyłączało opodatkowanie ryczałtem.
- Według dwóch stawek, tj. 8,5 proc. oraz 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
- Dodatkowo, te dwie stawki przewidziane są dla przychodów ze świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87), innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów oraz wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72).
Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych 2021
- Uchwalona 28 października ustawa wprowadza następujące zmiany dla podatników korzystających z ryczałtu:
- podniesienie limitu: 250 tys. euro do 2 mln euro;
- podniesienie limitu (kwartalne rozliczenia) z 25 tys. euro do 200 tys. euro;
- likwidację wielu wyłączeń;
- obniżenie stawek ryczałtu;
- ujednolicenie wysokości ryczałtu dla najmu;
- likwidację wyłączenia z opodatkowania kartą podatkową w przypadku prowadzenia takiej samej działalności przez małżonka;
- dopuszczenie czasowego zwiększenia stanu zatrudnienia przez przedsiębiorców opłacających kartę podatkową.
„Chcemy by mniejsi przedsiębiorcy jak najmniej czasu poświęcali na rozliczenie podatków, a jak najwięcej na dostosowanie prowadzonego przez nich biznesu do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Jak największa liczba firm powinna mieć możliwość rozliczania podatku w uproszczony sposób. Dlatego szeroko poszerzamy liczbę podatników, którzy będą mogli skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej” uzasadnia Ministerstwo Finansów.
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Od 1 stycznia każda nowa umowa o dzieło musi być zarejestrowana. Gdzie i jak?
- SMS o szczepieniu przeciw COVID. Upewnij się, że nadawca to nie złodziej danych
- Jak firma może zorganizować mobilny punkt szczepień przeciw COVID dla pracowników
