https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady w sprawie palenia węglem i drewnem. Koniec z kopciuchami

Piotr Ogórek
Od 1 lipca nie możemy już palić najgorszej jakości węglem
Od 1 lipca nie możemy już palić najgorszej jakości węglem Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od soboty obowiązuje nowa, przejściowa uchwała antysmogowa dla Krakowa. Zabrania ona palenia najgorszej jakości węglem i mokrym drewnem.

W Krakowie za dwa lata zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania węgla i drewna. Ale już od 1 lipca do ogrzewania swoich domów i mieszkań nie można używać najgorszej jakości węgla oraz mokrego drewna. To efekt tak zwanej czasowej uchwały antysmogowej, którą dla Krakowa uchwalił sejmik wojewódzki. Teraz przed Krakowem najtrudniejsze zadanie, czyli likwidacja pozostałych palenisk węglowych do września 2019 roku. Na ten cel władze miasta otrzymały ostatnio dodatkowe 75 mln zł od marszałka województwa Jacka Krupy, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Obecnie mamy lato, więc nikt nie ogrzewa domów. Krakowianie będą jednak musieli pamiętać, żeby od nowego sezonu grzewczego nie używać do opalania mułów i flotów węglowych oraz drewna i biomasy o wilgotności przekraczającej 20 proc.

Od lipca obowiązuje także uchwała antysmogowa dla całej Małopolski. Zakazuje ona instalowania tzw. kopciuchów, czyli przestarzałych kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Oprócz tego przepisy m.in. regulują czym będzie można palić w kotłach, piecach i kominkach oraz jakie normy jakości te urządzenia muszą spełniać. Wraz z nią weszła przejściowa uchwała dla Krakowa, zanim w naszym mieście zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia drewnem i węglem.

Miasto musi się śpieszyć z likwidacją palenisk węglowych. Inwentaryzacja z lat 2014-2015 wykazała, że jest ich ok. 24 tysiące. Na chwilę obecną pozostało ich ok. 15 tys. Może się więc okazać, że dwa lata to za mało, żeby usunąć wszystkie. Zwłaszcza, że miasto nie daje już do 100 procent dotacji na wymianę paleniska. Teraz maksymalna dopłata może wynieść do 80 proc. poniesionych kosztów. Na ten rok w budżecie miasta na wymianę pieców jest przeznaczone 150 mln zł, a do końca 2019 roku ponad 330 mln.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

WIDEO: Radny miejski Łukasz Wantuch prezentuje możliwości drona z czujnikiem do wykrywania palenia śmieciami w kominkach

Źródło: Gazeta Krakowska, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sds
Chyba pojebalo nowego prezydenta. Drewnem tez??? Takiego sobie wybraliscie debila
O
Oszukany
To Ty czytaj ze zrozumieniem - dla Krakowa ma to być zaostrzone i całkowity zakaz palenia drewnem - obszerny komentarz na ten temat już dodałem bo czuję się oszukany gdyż zamontowałem kominek w nadziei na spalanie drewna 20%... Pozwolenie dostałem na teraz po 3 latach się okazuje że komin shiedla i kominek do kosza ??? Ktoś za to zapłaci?
K
Krk
Jakiś czas temu dostałem pozwolenie na budowę domu w KRK ogrzewanego gazem + kominek w salonie - nie zrezygnowałem z niego nastawiając się na palenie suchym drewnem do 20% wilgoci... Teraz się okazuje że mnie oszukano bo nawet suchym nie można będzie od września 2019!! - czy ktoś mi zwróci wydane pieniądze na komin shiedla + kominek?? Jakie zanieczyszczenie niesie parę belek suchego drewna rozpalone dla złamania temperatury na jesień wiosnę aby nie nastawiać pieca... Holandię nam niedługo tu zrobią... Gdzie nawet gazu nie ma tylko pompy ciepła?? Prawo nie działa w tym wypadku wstecz i nie jest to fair.. ciekawe czy ŁĘG i HTS też to obejmie...
t
torunianka
zakaz palenia drewnem ktore przekracza wilgotnosc 20% czytaj ze zrozumieniem ludzie pala drewnem ktore lezy na dworzu, drewno zwilgocone nie wysuszone porzadnie podczas palenia wytwarza trujace supstancje, lesnicy mowia ze drewno minimum powinno sie suszyc w domowych warunkach 2 sezony ludzie w lato tna w zime juz tym samym drewnem pala drewno nie ma szans wysuszyc sie. po 2 ludzi epala paletami jak moj sasiad ktore sa lakierowane ale co tam drewno to drewno, nie zdaej sobie sprawy ze to trujace.
t
torunianka
eko groszek dobrej jakosci nie dymi znaczy idzie bialy dym ale nie zawiera czasteczek szkodzacym pm 2.5 pm10
m
marian
Kolejny krok Unijnych dyktatury dla biednych Polaków zamiarem zamrażania osób biednych niewolno palić węglem drzewem słabej jakości jak zapali do dostaje mandat może lepiej zamykać w więzieniach biedne rodziny co nie stać ich na taki opał nasi ten dyktat wykonają po wyborach rencista za 900 zl będzie musiał marznąć Marian
h
hgfj
Poziom PM 2.5 mocno podskakuje każda noc zima kolo godz. 20:00 i jest przez całej nocy dosyć wysoki. Z jakiego powodu jak wtedy ruch samochodów jest znacznie mniejszy?
F
Franek mieszkaniec Krakowa
Dlaczego Łęg, huta i spalarnia mogą używać paliw stałych w tym węgla. Te zakłady najbardziej trują miasto. W piśmie które otrzymałem z urzędu wynika że firmy mogą palić do woli. Takie mamy władze bogatym lewym układom wszystko wolno a biedota ponosi koszty i można z nimi robić co się chce. Prawo dotyczy wszystkich Panie Wojewodo. Co więcej dalej firmy pociotki żerują na budżecie pod pozorem wymiany pieców. Też mam umowę z miastem na wymianę pieca na ekogroszek na piec gazowy. Co najgorsze nie mogę wybrać firmy - musi to robić firma pociotka wskazana i rekomendowana przez miasto. Panie wojewodo to nie moralne i żenujące. PIS jak najszybciej powineń usunąć Pana ze stanowiska i rozwiązać cały sejmik.
l
ludwik
Jestem 100 % za zakazem dlaczego tak sie w tych polskich glowach utarlo to palenie i kopcenie nie wiem polacy maja jakis blad w kodzie DNA czy co tylko wegiel wegiel wiegiel syf jeba..y
M
Marcin
Moim opałem jest pellet który daje dużo ciepła jednocześnie nie zanieczyszczając powietrza i jest fizycznie czysty bo nie brudzi i nie pyli co jest ważne w przypadku kotłowni.
a
achim
To złodziejska polityka ja palę brykietem z trotów drzewnych zero dymu z komina, a widzę ci co palą eko groszkiem jak dymi to polityka żeby ktoś na tym zarobił.
J
Ja
Skutki wprowadzenia zakazu będą opłakane , część społeczeństwa sie na tym utuczy reszta będzie za to płacić . Jakie kary, obciążenia winnych... gmina przewidziała, jeśli okaże się, że poniesione nakłady nie spowodują znaczącej poprawy stanu powietrza ?Czy będzie uchwała o postawieniu przed sądem winnych ?
P
Polak
jaki zakaz palenia drewnem? Chyba rozum wyparował. Drewno to podstawowe biopaliwo, stosowane od zawsze i jakos ludzkosć nie wymarła. A co do węgla to i 100 lat temu nim palono i ludzie żyli, tylko , zę nie było samochodu na samochodzie jak dziś.
R
Realista
Do niedawna sam używałem kotła na ekogroszek. A od roku mam kocioł peletowy (EEI Pellets). I muszę powiedzieć, że nie jest wcale drożej. W starym kotle paliłem węglem (okazjonalnie drewnem) , może ci co palą wszystkim innym narzekają, że pelet jest TAAAAAKI STRAAAASZNIE drogi. Jeśli się jeszcze weźmie pod uwagę ile mniej jest pracy przy kotle peletowym, to pelet jest znacznie bardziej korzystniejszy od węgla.
K
Kokokoko
Zgodze sie z toba kolego ,*nawet teraz jadac na rowerze w lecie czuje jakie jest powietrze w krakowie,syf sama rope czuje z tych eko diesli ,calkowity zakaz poruszania sie dieslami,to na poczatek,a co do mnie mam piec na eko groszek,*sama nazwa wskazuje nazwe eko i co? 10tys poszlo sie zmarnowac w domku mialem po 25stp w zimie ani chmurki z komina ale co tam musze zlikwidowac piec bo naleze pod krakow,to jest payologia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska