Nowe zasady walki o czyste powietrze. Można dostać nawet do 30 tys. zł dofinansowania

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Znowelizowany program czyste Powietrze ma przyspieszyć walkę ze smogiem Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Od piątku 15 maja program Czyste Powietrze działa według nowych zasad, które mają ułatwić mieszkańcom wymianę szkodliwych kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła. Przy wymianie paleniska można liczyć na wsparcie w wysokości nawet 20-30 tys. zł. Zmiany chwali Polski Alarm Smogowy, który przypomina, że walczył o nie od wielu miesięcy.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Prostsze zasady przyznawania dotacji, krótszy czas rozpatrywania wniosków, wyższe dofinansowanie dla osób o niskich dochodach – to najważniejsze zmiany w rządowym programie Czyste Powietrze, z którego mogą korzystać osoby wymieniające piec na ekologiczny. Nowe zasady obowiązują od dzisiaj, czyli od 15 maja.

Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na wymianę dotychczasowych palenisk na ekologiczne źródła ciepła. Podstawa programu to dotacja na wymianę starego pieca. Dofinansowanie obejmuje jednak szereg innych działań pozwalających na oszczędzanie ciepła i energii: docieplenie budynku, wymianę stolarki itp.

Program jest szczególnie ważny dla Małopolski, gdzie problem smogu wciąż jest poważny. Choć w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, a w mieście praktycznie nie ma już palenisk na paliwa stałe, to do miasta wciąż napływa zanieczyszczone powietrze z gmin ościennych, gdzie wciąż kopci około 45 tys. nieekologicznych palenisk.

Zgodnie z nowymi zapisami, osoby uprawnione do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie podstawowe do 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła, można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

- Powietrze jest dobrem wspólnym, a wysiłek wkładany w utrzymanie jego czystości powinien być wspierany. Takim wsparciem jest program Czyste Powietrze, konkretna finansowa pomoc, której pozyskanie było jednak dotychczas nieco skomplikowane. Teraz dotacje z programu będą łatwiej dostępne dla zwykłych mieszkańców. Przypominam też, że do dyspozycji są ekodoradcy w kilkudziesięciu gminach, którzy pomogą przy formalnościach i kompletowaniu dokumentów - mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Zmiany przyjęte przez Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają także umożliwiać przyspieszenie procedur oraz zachęcają do wymiany pieca i termomodernizacji domu osoby i rodziny, których nie stać na wkład własny lub mogą sobie na niego pozwolić tylko w ograniczonym zakresie. Takim przypadkom poświęcony został projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo gorzej sytuowanych gospodarstw domowych do otrzymania dofinansowania o zwiększonej intensywności. Na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu.

Alarm Smogowy zadowolony

Z nowelizacji programu zadowolony jest Polski Alarm Smogowy. PAS przypomina, że Czyste Powietrze stworzono w celu likwidacji 3 milionów kopciuchów, jednak nie działał w zadowalający sposób, bo do tej pory był zdominowany przez niepotrzebną biurokrację, która spowalniała proces wymiany kopciuchów.

Od września 2018, kiedy ogłoszono start programu Czyste Powietrze, PAS apelował o ułatwienie procedury ubiegania się o dotację. Po roku działania programu okazało się, że zrealizowano mniej niż 1 proc. założonego celu, czyli wymiany 3 milionów kopcących kotłów. W liście do Prezesa NFOŚiGW PAS apelował o zmiany konieczne dla sprawnego funkcjonowania programu.

- Najnowsze zmiany w programie witamy z dużym zadowoleniem - mówi Andrzej Guła, lider PAS. - Nasze postulaty dotyczące uproszenia wniosków, skrócenia czasu ich rozpatrywania czy budowania szerokiej sieci dystrybucji zostały uwzględnione. Pojawia się wreszcie nadzieja na przyspieszenie tempa wymiany przestarzałych kotłów węglowych i docieplania domów. Wiemy, że do 24 kwietnia 2020 (a więc przez ponad 1,5 roku działania programu) złożono 131 tys. wniosków na łączną kwotę 2,8 mld zł. To dalece niewystarczające. Każdego roku program powinien wspierać wymianę przynajmniej 300 tys. kopciuchów - dodaje Guła.

Jak zaznacza lider PAS, w programie wciąż brakuje uwzględnienia najuboższej grupy społecznej. - Czekamy z niecierpliwością na konieczne zmiany ustawowe potrzebne do wdrożenia tej części programu. Zreformowany Program może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki w najbliższych latach, dając pracę lokalnym wykonawcom i producentom - zaznacza Andrzej Guła.

Nowy kształt programu Czyste Powietrze zakłada znaczne uproszenie procedur:

  • zastąpienie większości wymaganych dokumentów oświadczeniami;
  • skrócenie czasu rozpatrywania wniosków z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych, a gdy wniosek o dotację złożony zostanie w banku wtedy czas na rozpatrzenie wniosku będzie musiał zmieścić się w 14 dniach;
  • znaczne uproszczenie wniosku o dotację: uzupełnienie wniosku nie powinno zająć dłużej niż 30 minut;
  • możliwość finansowania przedsięwzięcia rozpoczętego do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku (nie wcześniej niż przed 15 maja 2020 r.);
  • dotacje na prace dociepleniowe dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła;
  • włączenie banków i gmin w dystrybucję dotacji;
  • bonus za niskoemisyjność i odnawialność - promowanie pomp ciepła i fotowoltaiki;
  • wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia z 24 do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku;
  • integracja z programem Mój Prąd;
  • możliwość łączenia Programu z ulgą termomodernizacyjną, a także z programami gminnymi.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek

Myślę że że uproszczenie wniosków to krok w dobrą stronę, tak jak na przykładzie programu mój prąd który przy instalacjach okolo 5 kWp obniża koszt około 25% ale jest popularny ponieważ jest prosty. Mam nadzieję że dzięki temu więcej osób skorzysta z dotacji. Polecam to sobie sprawdzić przykładowe wyliczenia opłacalności inwestycji w fotowoltaike forum.mysun.pl

Dodaj ogłoszenie