Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, w przypadku dzielnicy VII Zwierzyniec żłobek samorządowy ma być budowany w technologii tradycyjnej przy ul. Księcia Józefa. Planuje się, że w placówce będzie mogło znaleźć opiekę ok. 100 maluchów. Żłobek ma zostać wybudowany na gminnej działce na wysokości ul. Benedyktowicza.
W pierwszym etapie planowane jest opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Zajmie się tym firma projektowa ah! design Agnieszka Hornowska z Krakowa, która w ogłoszonym przez ZIM zamówieniu publicznym złożyła najkorzystniejszą ofertę opiewającą na kwotę 23 tys. 699 zł.
Z kolei przy ul. Wadowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Glinik planowany jest żłobek w technologii modułowej dla mieszkańców dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Tam również ma się znaleźć miejsce dla ok. 100 dzieci. Podobnie jak w przypadku żłobka na dzielnicy Zwierzyniec, opracowaniem koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego zajmie się firma projektowa ah! design Agnieszka Hornowska z Krakowa, która zaoferowała za to zlecenie kwotę 19 tys. 776 zł.
Realizacja obu inwestycji żłobkowych dofinansowana jest z rządowego programu MALUCH+ na lata 2022-2029.
Przypomnijmy: Zarząd Inwestycji Miejskich od kilku lat realizuje program budowy nowych żłobków i modernizację już istniejących. W tym czasie powstały nowe placówki na Małym Płaszowie i na Ruczaju. Kompleksowe remonty przeprowadzono w żłobkach samorządowych przy ulicach Sienkiewicza, Okólnej, Słomianej, Ehrenberga, na os. Zielonym, w ubiegłym roku kontynuowano modernizację placówki przy Mazowieckiej 30a.
- W najbliższych latach chcemy przekazać mieszkańcom co najmniej 800 nowych miejsc w krakowskich żłobkach samorządowych. W planie na lata 2023-2026 jest budowa i modernizacja łącznie 9 placówek. Inwestycje będą mogły liczyć na dofinansowanie z rządowego Programu MALUCH + w edycji 2022-2029 - informował w maju ubiegłego roku Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
W Krakowie dostępnych jest ok. 12 tys. miejsc opieki - łącznie w żłobkach miejskich oraz niepublicznych (gdzie zdecydowana większość miejsc jest objętych dofinansowaniem miasta).
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
