- Celem naszych działań jest ochrona i opieka nad dziedzictwem narodowym obecnym w zabytkowych obiektach i zespołach dworskich w Małopolsce oraz wykreowanie nowych miejsc prezentacji dziedzictwa dla mieszkańców i turystów - mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Udział w tym projekcie partnerskim zadeklarowało sześć instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Są to: Muzeum Ziemi Sądeckiej - Lider Projektu, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Muzeum - Orawski Park Etnograficzny oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Ponad 43 miliony złotych na kreację nowych funkcji zabytków
Całkowita wartość projektu to ponad 43 miliony złotych. Przedsięwzięcie zostało również ujęte w wykazie projektów strategicznych - w Strategii Rozwoju Województwa "Małopolska 2030". Prace przygotowawcze są już w toku. W latach 2022-2024 przygotowywane są założenia, dokumentacja budowlana, dokumentacja aplikacyjna oraz umowa partnerska. Priorytetem są dwory - obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego lub wpisane do księgi inwentarza muzealiów, pełniący funkcje kulturalne lub mający je pełnić w przyszłości w wyniku realizacji projektu. Projekt przewidziany jest do aplikacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Przewidziany zakres prac obejmuje m.in. wykonanie remontów konserwatorskich, budowlanych robót adaptacyjnych wraz z zagospodarowaniem terenu, wykonanie zabezpieczeń antywłamaniowych, przeciwpożarowych i przed klęskami żywiołowymi, wyposażenie w sprzęt potrzebny do prowadzenia działalności kulturalnej, a także zastosowanie w tych zespołach obiektów rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska naturalnego (m.in. termomodernizacji, energooszczędnych technologii). Kolejnym celem jest stworzenie i poszerzenie oferty dziedzictwa kulturowego online. Planowany jest m.in. rozwój sprzedaży produktów i usług w internecie, jak też zastosowanie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych umożliwiających korzystanie z dostępnej oferty również osobom z niepełnosprawnościami.
Dwory na nowo ożyją i będą przyciągać
Zakładana faza realizacji zasadniczej części projektu to lata 2025-2027. Instytucje kultury Województwa Małopolskiego zrealizują w jego ramach następujące przedsięwzięcia:
- Muzeum Ziemi Sądeckiej - translokacja i adaptacja drewnianego dworu z Wielogłów na cele kulturalno-społeczne w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, w tym zakup budynku dworu.
- Muzeum Ziemi Tarnowskiej - remont zabytkowego dworu Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wraz z modernizacją wnętrz, zagospodarowaniem terenu oraz dostosowaniem obiektu do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.
- Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach: 1. Małopolski dwór - odnowa i adaptacja do funkcji wystawienniczo-kulturalnych (zespół dworski w Szymbarku). 2. Modernizacja renesansowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach.
- Muzeum - Orawski Park Etnograficzny - konserwacja wyposażenia oraz Dworu Moniaków wraz z zakupem wyposażenia. Przygotowanie dokumentacji budowlanej i konserwatorskiej.
- Muzeum Archeologiczne w Krakowie - adaptacja zabytkowego Spichlerza oraz Czworaków w zespole dworsko-pałacowym w Branicach, z przeznaczeniem na działalność kulturalną Oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W ramach niniejszej inwestycji planuje się: wykonać prace dotyczące zabytkowego spichlerza (kompleksowa adaptacja na cele ekspozycyjne), wykonanie w bezpośrednim sąsiedztwie spichlerza placu zabaw, miejsca rekreacji, miejsc parkingowych i alejki, jak również zagospodarowanie terenu przy spichlerzu oraz budynku tzw. Czworaków.
- Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie - podniesienie atrakcyjności ekspozycji zabytkowego dworu z Drogini. Przygotowanie inwestycji - opracowanie dokumentacji technicznej niezbędnej do realizacji robot budowlanych
.
- Unikatowe zabudowania dworskie nierozerwalnie wiążą się z przeszłością regionu i są cenną pamiątką, świadectwem wydarzeń i historii mieszkańców Małopolski. Dwory jako piękne obiekty historyczne, zachwycające swoją różnorodnością, mają olbrzymi potencjał kulturotwórczy, który w tym przypadku wykorzystany zostanie również do rozwoju turystyki. Celem projektu jest wykreowanie nowych miejsc prezentacji dziedzictwa dla mieszkańców i turystów wokół zachowanej spuścizny historycznej, lepsza promocja oferty i szersze udostępnienie dóbr kultury dla zwiedzających w atrakcyjnych przestrzeniach. Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie rozwój produktów dziedzictwa kulturowego i jego dużo szersza dostępność w sieci dzięki nowym technologiom - wskazuje Iwona Gibas z zarządu województwa.
Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu
