Nowoczesna hala sportowa dostała imię Urszulki Kochanowskiej

  Nowoczesna hala sportowa dostała imię Urszulki Kochanowskiej

  Iwona Kamieńska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Córka Jana Kochanowskiego patronuje teraz sportowym wyczynom uczniów obydwu szkół

  Córka Jana Kochanowskiego patronuje teraz sportowym wyczynom uczniów obydwu szkół ©Stanisław Śmierciak

  Jan Kochanowski, patron sądeckiej Szkoły Podstawowej nr 3, odzyska w sąsiedztwie swoją muzę - córkę Urszulkę. Przez 99 lat patronowała ona sąsiedniej Szkole Podstawowej nr 4, którą później przekształcono w Gimnazjum nr 2. Wiosną 2009 roku decyzją radnych Nowego Sącza zniknęła jednak ze sztandaru placówki, a jej miejsce zajął ksiądz poeta Jan Twardowski.
  Córka Jana Kochanowskiego patronuje teraz sportowym wyczynom uczniów obydwu szkół

  Córka Jana Kochanowskiego patronuje teraz sportowym wyczynom uczniów obydwu szkół ©Stanisław Śmierciak

  Przez miasto przetoczyła się wówczas lawina sprzeciwów, ale nic nie wskórano. Zwolennicy ks. Twardowskiego podkreślali, że nie mają do córki Kochanowskiego żadnych zastrzeżeń, prócz jednego - nie jest dobrym wzorcem dla gimnazjalistów.

  Dyrektorka Gimnazjum nr 2 Joanna Wituszyńska przekonywała, że młodzież nie identyfikuje się z Urszulką i że ksiądz poeta będzie lepszym autorytetem dla nastolatków. Nadmieniała również, że wśród uczniów przeprowadzono głosowanie w tej sprawie. Do "plebiscytu" na szkolnego patrona wytypowano Urszulkę, Marię Skłodowską-Curie i księdza Twardowskiego. Po podliczeniu głosów okazało się, że wygrał duchowny.

  - Postać Urszulki, w powiązaniu z osobą Jana Kochanowskiego, może stanowić piękny przykład dojrzałej miłości rodzicielskiej. Czy w dzisiejszych, coraz bardziej odhumanizowanych czasach, nie jest to godne propagowania? - pytał Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Na jednej z najbardziej emocjonujących sesji Rady Miasta poprzedniej kadencji wsłuchano się jednak w głos dyrektor Joanny Wituszyńskiej.

  Po trzech latach Urszulka powraca - wprawdzie nie do nazwy gimnazjum, ale jako patronka wybudowanej dla obu szkół nowoczesnej hali sportowej. Decyzja zapadła na wczorajszej sesji Rady Miasta. Pod wnioskiem o nadanie hali imienia Urszulki Kochanowskiej podpisało się 99 sądeczan.

  - Spełniając ich wolę, możemy utrwalić w świadomości młodzieży historię tego zakątka miasta - przekonywał radny Grzegosz Fecko, który wyszedł z inicjatywą rozejmu pomiędzy obrońcami a "likwidatorami" Urszulki.

  Wśród obrońców Urszulki jako patronki szkoły byli absolwenci gimnazjum i dawnej podstawówki "czwórki", emerytowani nauczyciele, prof. Maria Mizianty, prawnuczka Władysława Barbackiego, burmistrza Nowego Sącza, w czasach gdy tworzono szkoły-bliźniaczki. Wielu z nich podpisało się też pod tegorocznym wnioskiem o Urszulkowy patronat nad halą.

  Radni dali się przekonać. Ich wtorkowa decyzja była jednogłośna. Za Urszulką - jako patronką nowo wybudowanej hali zagłosowała cała dwudziestka obecna na sesji.

  Muza, o której niewiele wiemy  Urszula - zmarła w 1578 r. córka poety renesansu Jana Kochanowskiego (1530-1584) i Doroty Podlodowskiej. Według ojca - mistrza z Czarnolasu - już w wieku trzech lat przejawiała zdolności poetycko-literackie. Rodzina i przyjaciele Kochanowskiego uznali dziewczynkę za jego przyszłą godną następczynię.

  Zmarła jednak w dzieciństwie. Jej śmierć stanowiła dla Jana Kochanowskiego inspirację do napisania "Trenów", uznawanych za rys psychologiczny cierpiącego ojca i poetycki zapis poszukiwań filozoficznych człowieka epoki renesansu (odrodzenia).


  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!  Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Urszulka

  Jasiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 43

  Najlepiej, aby pani Wituszyjska opóściła tą szkołę i stanowisko, a szkole przywrócono dawną nazwę, bo nazwa sali niczym nie pasuje do Urszulki.A Wituszyjska niech idzie do kościoła i tam się...rozwiń całość

  Najlepiej, aby pani Wituszyjska opóściła tą szkołę i stanowisko, a szkole przywrócono dawną nazwę, bo nazwa sali niczym nie pasuje do Urszulki.A Wituszyjska niech idzie do kościoła i tam się realizuje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co ma mała istotka do hali sportowej ?

  tpa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 34

  Czy aby na pewno, jest to trafny wybór ? Ta mała, słaba istotka żyła bez sportu i tylko jakąś lipę obok hali należało posadzić i tak nazwać. Człowiek tyle lat żyje a tu takie dziwne odczucie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te polaki to zatrzetrzewione Buraki! Lecha Kaćżyńskiego trza było dać

  BubaNs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 17

  albu szkoła im. Tupolewa Tampolewa 154. Wszystko im przeszkadza wszystko im nie pasuje!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo