https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna hala sportowa dostała imię Urszulki Kochanowskiej

Iwona Kamieńska
Córka Jana Kochanowskiego patronuje teraz sportowym wyczynom uczniów obydwu szkół
Córka Jana Kochanowskiego patronuje teraz sportowym wyczynom uczniów obydwu szkół Stanisław Śmierciak
Jan Kochanowski, patron sądeckiej Szkoły Podstawowej nr 3, odzyska w sąsiedztwie swoją muzę - córkę Urszulkę. Przez 99 lat patronowała ona sąsiedniej Szkole Podstawowej nr 4, którą później przekształcono w Gimnazjum nr 2. Wiosną 2009 roku decyzją radnych Nowego Sącza zniknęła jednak ze sztandaru placówki, a jej miejsce zajął ksiądz poeta Jan Twardowski.

Przez miasto przetoczyła się wówczas lawina sprzeciwów, ale nic nie wskórano. Zwolennicy ks. Twardowskiego podkreślali, że nie mają do córki Kochanowskiego żadnych zastrzeżeń, prócz jednego - nie jest dobrym wzorcem dla gimnazjalistów.

Dyrektorka Gimnazjum nr 2 Joanna Wituszyńska przekonywała, że młodzież nie identyfikuje się z Urszulką i że ksiądz poeta będzie lepszym autorytetem dla nastolatków. Nadmieniała również, że wśród uczniów przeprowadzono głosowanie w tej sprawie. Do "plebiscytu" na szkolnego patrona wytypowano Urszulkę, Marię Skłodowską-Curie i księdza Twardowskiego. Po podliczeniu głosów okazało się, że wygrał duchowny.

- Postać Urszulki, w powiązaniu z osobą Jana Kochanowskiego, może stanowić piękny przykład dojrzałej miłości rodzicielskiej. Czy w dzisiejszych, coraz bardziej odhumanizowanych czasach, nie jest to godne propagowania? - pytał Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Na jednej z najbardziej emocjonujących sesji Rady Miasta poprzedniej kadencji wsłuchano się jednak w głos dyrektor Joanny Wituszyńskiej.

Po trzech latach Urszulka powraca - wprawdzie nie do nazwy gimnazjum, ale jako patronka wybudowanej dla obu szkół nowoczesnej hali sportowej. Decyzja zapadła na wczorajszej sesji Rady Miasta. Pod wnioskiem o nadanie hali imienia Urszulki Kochanowskiej podpisało się 99 sądeczan.

- Spełniając ich wolę, możemy utrwalić w świadomości młodzieży historię tego zakątka miasta - przekonywał radny Grzegosz Fecko, który wyszedł z inicjatywą rozejmu pomiędzy obrońcami a "likwidatorami" Urszulki.

Wśród obrońców Urszulki jako patronki szkoły byli absolwenci gimnazjum i dawnej podstawówki "czwórki", emerytowani nauczyciele, prof. Maria Mizianty, prawnuczka Władysława Barbackiego, burmistrza Nowego Sącza, w czasach gdy tworzono szkoły-bliźniaczki. Wielu z nich podpisało się też pod tegorocznym wnioskiem o Urszulkowy patronat nad halą.

Radni dali się przekonać. Ich wtorkowa decyzja była jednogłośna. Za Urszulką - jako patronką nowo wybudowanej hali zagłosowała cała dwudziestka obecna na sesji.

Muza, o której niewiele wiemy

Urszula - zmarła w 1578 r. córka poety renesansu Jana Kochanowskiego (1530-1584) i Doroty Podlodowskiej. Według ojca - mistrza z Czarnolasu - już w wieku trzech lat przejawiała zdolności poetycko-literackie. Rodzina i przyjaciele Kochanowskiego uznali dziewczynkę za jego przyszłą godną następczynię.

Zmarła jednak w dzieciństwie. Jej śmierć stanowiła dla Jana Kochanowskiego inspirację do napisania "Trenów", uznawanych za rys psychologiczny cierpiącego ojca i poetycki zapis poszukiwań filozoficznych człowieka epoki renesansu (odrodzenia).

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasiu
Najlepiej, aby pani Wituszyjska opóściła tą szkołę i stanowisko, a szkole przywrócono dawną nazwę, bo nazwa sali niczym nie pasuje do Urszulki.A Wituszyjska niech idzie do kościoła i tam się realizuje.
t
tpa
Czy aby na pewno, jest to trafny wybór ? Ta mała, słaba istotka żyła bez sportu i tylko jakąś lipę obok hali należało posadzić i tak nazwać. Człowiek tyle lat żyje a tu takie dziwne odczucie.
B
BubaNs
albu szkoła im. Tupolewa Tampolewa 154. Wszystko im przeszkadza wszystko im nie pasuje!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska