https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna, żółta karetka dla Krzeszowic. Zastąpi wysłużony ambulans, który przechodzi do rezerwy pogotowia

Barbara Ciryt
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ratownicy medyczni z Krzeszowic otrzymali nowoczesny ambulans. Oficjalne oddanie było w sobotę, 16 grudnia 2023 r. Będzie służył mieszkańcom gminy Krzeszowice i terenów sąsiednich. Pojazd najnowszej generacji wyposażone zostało w nowatorski elektryczny mechanizm mocowania noszy, a krzesełko kardiologiczne posiada system schodołazowy. To nowe auto zastąpi dotychczasowy ambulans, który służył 6 lat.

Ambulans rozpoczął pracę w miejscu stacjonowania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Krzeszowicach.

Ambulans z wyposażeniem najnowszej generacji

- Ambulans pomalowany został na kolor żółty, dzięki czemu jest już gotowy do pracy w nowym standardzie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do jakiego należy się dostosować do 2030 roku. Tak, jak we wszystkich ambulansach krakowskiego pogotowia, wyposażenie nie tylko spełnia wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również zawiera elementy wykraczające ponad standardy - informują przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pojazd został wyposażony w nowatorski elektryczny mechanizm mocowania noszy, a krzesełko kardiologiczne posiada system schodołazowy. Ponadto na pokładzie tej karetki znajduje się m.in. urządzenie do automatycznego uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji czy videolaryngoskop.

Jak mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka - nowoczesny pojazd oprócz udogodnień związanych z udogodnieniami w pracy medycznej ratowników ma też inne dodatkowe wyposażenie jak np. automatyczną skrzynię biegów.

Cztery nowoczesne karetki

- Nowa karetka dla krzeszowickich ratowników została zakupiony ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Drugi taki pojazd w powiecie krakowskim trafił przed kilkoma dniami do gminy Kocmyrzów Luborzyca. Kolejne dwie nowoczesne karetki przekażemy w najbliższym czasie do Wolbromia i Krakowa - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Ten pojazd zastąpi dotychczasowy ambulans, który służył w Krzeszowicach sześć lat.

- Obiecaliśmy, że karetki w Małopolsce będą nowoczesne, wymieniane po pięciu latach eksploatacji. Tak robimy - wymieniamy te, które mają ponad pięć lat. Ten wysłużony ambulans z Krzeszowic ma prawie 280 tys. kilometrów przebiegu. Wyjeżdżał rocznie około dwa tysiące razy. Teraz przechodzi do floty rezerwowej Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - dodaje wicemarszałek Smółka.

Jerzmanowicka żywa szopka z wielbłądem, który przyciąga rzesze ludzi

Opłatkowe spotkanie mieszkańców przy żywej szopce. Betlejem ...

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
6-cio letni, wysłużony ambulans trafi jako dar naiwniaków z Polski na Ukrainę, gdzie go ogołocą ze sprzętu, przemalują i będzie wystawiony w internecie do sprzedaży jako pojazd cywilny.
E
Ewa
To jakaś stara używka a nie nowoczesna karetka. Już tych modeli nie produkują. Skąd do Krzeszowic trafił ten wysłużony pojazd?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska