https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowosądeckie: samorządy nie żałują pieniędzy na doszkalanie urzędników

Anna Koział-Ogorzałek
Mimo kryzysu samorządy lokalne z naszego regionu nie żałują pieniędzy na doszkalanie urzędników. Mniej wydają jedynie na studia zaoczne i podyplomowe. Największym powodzeniem cieszą się kursy dotyczące ustawy śmieciowej, dotacji oświatowych, prawa finansowego i przetargowego. Rzadziej przybliża się urzędowym kursantom internet, marketing i języki obce.

Najmniej na kursy i szkolenia urzędników wydaje grybowski magistrat. W tym roku za 6 tys. zł przeszkolono 23 osoby. Dla porównania Urząd Miasta w Limanowej zapłacił niemal cztery razy więcej za dokształcenie 26 pracowników.

- Częste zmiany przepisów wymuszają udział w licznych szkoleniach - wyjaśnia Halina Waktor, kierownik wydziału organizacyjnego limanowskiego magistratu.

Z reguły jednodniowe szkolenia odbywają się w Krakowie lub w Nowym Sączu. Za udział w kursie przysługuje dieta i zwrot kosztów przejazdu.

- W razie nieobecności pracownika jego obowiązki przejmuje inny, któremu powierza się zakres czynności - dodaje Halina Waktor.
Alina Marek, kierownik Wydziału Przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Nowym Sączu przekonuje, że szkolenia to konieczność.- Pracownicy obsługujący przedsiębiorców muszą być na bieżąco w przepisach. Od przyszłego roku zmieni się formularz rejestracji firm, więc dwie osoby zostały przeszkolone - dodaje.

W Starym Sączu szkolą się wszyscy urzędnicy magistratu. Burmistrz, skarbnik, sekretarz uczestniczą m.in. w forum Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji. Nie dawno większość starosądeckich urzędników zakończyła też kurs jęzka angielskiego finansowany ze środków unijnych. Wkrótce będzie szkolenie dotyczące elektronicznej skrzynki podawczej.
Tylko w kilku gminach dofinansowywano studia urzędnikom. W gorlickim magistracie z dopłaty do studiów zaocznych korzysta jedna osoba. W zamian ma pracować w urzędzie co najmniej trzy lata. W limanowskim starostwie dzięki dotacji unijnej 15 osób zrobiło studia podyplomowe, w tym kierownicy wydziałów i starosta.

- Wszyscy urzędnicy są merytorycznie przygotowani, kursy podnoszą kwalifikacje w związku z częstą zmianą ustaw i przepisów - zaznacza Maria Olszowska, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Sama szkoliła się, jak tworzyć profil na portalu społecznościowym.

Kto i za ile się dokształca

W tym roku wydano na szkolenia i kursy:
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu: przeszkolono 79 osób za 21 tys. zł
Starostwo Powiatowe w Limanowej: 92 za 25410 zł
Starostwo Powiatowe w Gorlicach: 35 za 11 tys. zł
Urząd Miasta w Limanowej: 26 za 23 797 zł
UM Grybów: 23 za 6 tys.
UM St. Sącz: 84 za 13887 zł
UMiG Muszyna: 31 za 10425 zł
UM Gorlice 21 za 14 tys.
UM w Nowym Sączu 134 za 41479 zł

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska