https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowotarski biznesmen zatrzymany przez policję i doprowadzony do więzienia

Marcin Szkodzinski
Tomasz Ż.
Tomasz Ż. Archiwum Polskapress
53-letni nowotarski biznesmen Tomasz Ż. zasłynął z licznych działań poza granicami prawa. Na swoim koncie ma m.in. blokowanie budowy ronda na zakopiance, burzenie zabytkowego pensjonatu w Zakopanem, a także doprowadził swoimi działaniami do katastrofy budowlanej i pożaru. Najbliższe miesiące milioner ma spędzić w więziennej celi, odbywając wyrok za swoje czyny.

W czwartek 21 listopada na terenie Nowego Targu policja zatrzymała 53-letniego mężczyznę, celem przymusowego doprowadzenia do więzienia, gdzie nie stawił się na odbycie kilkumiesięcznej kary. Policja potwierdziła zatrzymanie mężczyzny, nie zdradza jednak jego personaliów.

Jak udało się ustalić dziennikarzowi portalu Podhale24.pl, zatrzymany 53-latek to dobrze znany biznesmen z Nowego Targu - Tomasz Ż.

Blokada budowy ronda na zakopiance

Tomasz Ż. pochodzi z bogatej rodziny nowotarskich cukierników i piekarzy. Sam dorobił się dużych pieniędzy na inwestycjach w nieruchomości i sklepy spożywcze.

Ponadto nowotarżanin słynie z łamania przepisów, a zwłaszcza prawa budowlanego. W 2016 roku wsławił się blokadą budowy ronda na zakopiance między Nowym Targiem, a Szaflarami. Rondo miało prowadzić do budowanej wówczas galerii Color Park, która stanowiłaby konkurencję dla marketu E.Leclerc należącego do Tomasza Ż. Powstało tymczasowe ogrodzenie oraz ustawiono budę po kiosku. Ostatecznie teren przyległy do zakopianki został przejęty przez egzekutora wojewody, który informował, że wszystkie decyzje są już prawomocne i nie wpłynęły odwołania. Pracownicy usunęli obiekty umożliwiające rozpoczęcie prac. Galeria Color Park nie została jednak dokończona, do dzisiaj stoją jedynie betonowe mury oraz okalający je płot.

Rozbiórka zabytkowego pensjonatu Panorama

W lutym 2020 roku góralski milioner ponownie przypomniał o sobie wymiarowi sprawiedliwości, kiedy zarządził rozbiórkę należącego do niego pensjonatu Panorama w Zakopanem. Mimo że budynek jest wpisany do gminnego rejestru zabytków, przez co właściciel nie mógł uzyskać pozwolenia na zburzenie starej konstrukcji i postawienie w tym miejscu nowoczesnego obiektu, rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

Na miejsce została wezwana policja, która zatrzymała prace rozbiórkowe. Ciężki sprzęt zdążył już zniszczyć część zabytkowego obiektu, który w uszkodzonej formie stoi do dzisiaj.

Za nielegalne prace rozbiórkowe Tomasz Ż. usłyszał wyrok ośmiu miesięcy bezwzględnego więzienia i obowiązek zapłaty 60 tys. zł nawiązki na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem.

Pensjonat Panorama został wybudowany pod koniec lat 50. Zdaniem architektów jest on przykładem tzw. architektury przedfisowskiej. Jest jednym z budynków powstałych w Zakopanem przed odbywającymi się w 1962 roku mistrzostwami świata w Narciarstwie Klasycznym. Konserwatorzy określają obiekt jako część historii miasta, którą należy chronić i zachować. Z tego powodu został wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska