W czwartek w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyły się rozmowy kwalifikacyjne kandydatów na nowego małopolskiego konserwatora zabytków. Przesłuchanych zostało siedmioro z ośmiorga kandydatów zakwalifikowanych do tego etapu konkursu. Przypomnijmy, że wcześniej, zgłaszając się do konkursu, zainteresowani musieli przedstawić m.in. pisemną koncepcję działania na rzecz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami w województwie małopolskim. Przed rozmową zostały ocenione dokumenty przesłane przez kandydatów.
Po zakończeniu rozmów wiceminister kultury Magdalena Gawin zwróciła się do wojewody małopolskiego z wnioskiem o powołanie na stanowisko wojewódzkiego konserwatora dr Anety Borowik, która uzyskała łącznie najwyższą liczbę punktów.
"Celem rozmowy kwalifikacyjnej było potwierdzenie wiedzy kandydatów w zakresie funkcjonowania administracji publicznej oraz przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Zgodnie z przyjętym założeniem każdy z kandydatów otrzymał 2 takie same pytania, które ocenione zostały w skali od 0-3" - informuje resort kultury.
Pierwsze pytanie dotyczyło działań, jakie wojewódzki konserwator zabytków podejmuje w przypadku wykonywania prac bez pozwolenia lub niezgodnie z pozwoleniem przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, a drugie – udziału organizacji społecznych w postępowaniach prowadzonych przez wojewódzkich konserwatorów zabytków.
Najwyższą liczbę punktów (8/9 pkt.) uzyskała dr Aneta Borowik, która ma wieloletnie doświadczenie w pracy w służbach konserwatorskich. Przez dwa lata kierowała wojewódzkim urzędem ochrony zabytków w Katowicach, chociaż - jak wskazuje ministerstwo - od ponad 10 lat jest związana z Krakowem i Małopolską. Aneta Borowik (ur. 1974) ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, była pracownikiem Ośrodka Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. W 2008 r. obroniła doktorat dotyczący architektury neobarokowej (badania nad architekturą Krakowa i Galicji). Jest również współtwórcą krakowskiego szlaku architektury modernistycznej.
- Bardzo się cieszę, że nowym wojewódzkim konserwatorem zostanie dr Aneta Borowik. Studiowała w Krakowie historię sztuki i bardzo dobrze zna to miasto i jego zabytki. Pracując w Katowicach wykazała się ogromnym zaangażowaniem w badania i popularyzację dziedzictwa XX wieku, jest jedną z czołowych postaci środowiska, które w ostatnich latach odkrywało dziedzictwo Górnego Śląska i Zagłębia. Równocześnie cały czas aktywnie zajmowała się historią architektury XX-wiecznego Krakowa, jest autorką bardzo dużej części treści dostępnych na utworzonej przez Fundację Instytut Architektury i Stowarzyszenie Przestrzeń Ludzie Miasto stronie Krakowski Szlak Modernizmu - mówi dr Michał Wiśniewski, historyk architektury związany z krakowską Fundacją Instytut Architektury. Dodaje też, że Aneta Borowik jest autorką bardzo wielu publikacji o architekturze i często są to prace pionierskie.
Z kolei radny Jerzy Woźniakiewicz zapowiada, że będzie chciał spotkać się z nowo wybraną konserwator i porozmawiać o opiece nad zabytkami w Nowej Hucie. To z jego inicjatywy została uruchomiona internetowa petycja w sprawie uwzględnienia koncepcji ochrony dziedzictwa kulturowego Nowej Huty w postępowaniu konkursowym na stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków. Petycja ta, kierowana do Magdaleny Gawin, generalnego konserwatora zabytków, została podpisana przez ponad 60 osób i wysłana w czwartek do Warszawy.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?