Od połowy lutego 2021 roku pod Wawelem ograniczono ruch samochodowy. Mimo tego można zauważyć, że wciąż jest tam tłoczno. Wielu pieszych przechodzi tamtędy idąc z ul. Grodzkiej w kierunku Wawelu. Stacjonują tam meleksy, przejeżdżają dorożki i samochody (powinny tylko te z zezwoleniem). Jest też miejsce na zaparkowanie rowerów.
Przedstawiciele Urzędu Miasta przekonywali, że zmiany pod Wawelem na ul. św. Idziego i Podzamcze wprowadzono w ramach realizacji planu polityki transportowej miasta, a także dla poprawy jakości przestrzeni w parku kulturowym.
W związku ze zmianami ustawiono donice z kwiatami na skręcie z ul. św. Gertrudy w ul. św. Idziego. W taki sposób udało się wygospodarować nieco przestrzeni i powstał mały miejski plac przy Wawelu.
Wprowadzając zmiany pod Wawelem urzędnicy zapowiadali, że to początek, by w przyszłości przedyskutować, jak ma wyglądać zagospodarowanie obszaru u stóp Wawelu. Prognozowali, że dzięki wprowadzonym zmianom stworzy się bowiem miejsce, gdzie ludzie będą chcieli przebywać. Tak też się stało.
Ta kamienica bezpowrotnie zniknęła z mapy Krakowa. Stała nie...
Miasto zrezygnowało natomiast z pomysłu budowy linii tramwajowej, która miała przebiegać z ul. św. Gertrudy ulicami św. Idziego, Podzamcze i Straszewskiego. Urzędnicy wycofali się z tego, ponieważ zgody na takie rozwiązanie nie wyraziła Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.
Przypomnijmy, że wprowadzenie strefy ograniczonego ruchu pod Wawelem spowodowało, że przejazd ulicami św. Idziego i Podzamcze jest możliwy tylko dla pojazdów upoważnionych do wjazdu do tej strefy:
- mieszkańców z abonamentem postojowym typu K na sektor A1,
- w godzinach 20-9 i 13-14 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej,
- rowerzystów, dorożek konnych, pojazdów korpusu konsularnego, korpusu dyplomatycznego, komunikacji miejskiej, taksówek, poczty,
- służb specjalnych, służb miejskich, oznakowanej pomocy medycznej,
- dojeżdżających na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego na ul. Podzamcze, ul. św. Idziego i Zamku Królewskiego na Wawelu,
- dojeżdżających do posesji ul. Grodzka 64,
- zaopatrzenia posesji na ul. św. Gertrudy 26-29,
- z zezwoleniem Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów