Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł na tanie mieszkania na wynajem. Krakowianie mogą zabrać głos

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Miasto rozważa powołanie nowego projektu budowy mieszkań na wynajem
Miasto rozważa powołanie nowego projektu budowy mieszkań na wynajem Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to nowa inicjatywa, dzięki której w Krakowie mogłyby powstać mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu. Mieszkania miałyby powstać w Nowej Hucie i Podgórzu. Zanim decyzja o powołaniu SIM zostanie podjęta, miasto czeka na opinię mieszkańców na ten temat.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Mieszkania w formule SIM to oferta dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową i jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny. Czynsz w SIM nie może przekraczać określonych ustawowo wartości. Stawka jest ustalana w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali w SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową. Dla Krakowa czynsz może obecnie wynosić co najwyżej 28 zł/m2, a więc nawet w wariancie maksymalnym jest to stawka znacząco niższa od stawki na rynku najmu. Jednym z kosztów, obok miesięcznego czynszu, który będzie musiał ponieść najemca mieszkania w SIM, jest partycypacja w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.

– Idea SIM polega na tym, że lokatorzy tych mieszkań płacą odpowiednio obniżony czynsz tak, by pokrywał on tylko koszty eksploatacyjne. Nie ma w tym instrumencie marży zarobkowej. Konstruując ankietę zdecydowaliśmy się zadać pytania, które dotyczą nie tylko zainteresowana samą Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, ale również strukturami mieszkań oraz czynnikami, które mogą mieć wpływ na podjęcie takiej decyzji – mówi Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK.

Budownictwo SIM miałoby zastąpić TBS-y.

– SIM-y różnią się od TBS-ów tym, że będą miały opcję posiadania mieszkania na własność, co wiąże się z wydatkami. To pokazuje, że oferta jest skierowana do osób, które mogą sobie pomóc mieszkaniowo w sposób komercyjny. Uważamy, że w Krakowie ta inicjatywa może się udać. O dokładnej lokalizacji mieszkań, które mogłyby powstać w ramach SIM, będziemy mogli powiedzieć wtedy, kiedy będzie zapotrzebowanie na powołanie takiej inicjatywy – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców

Do końca stycznia miasto czeka na opinie mieszkańców w kwestii budownictwa SIM w Krakowie. Celem ankiety jest określenie zainteresowania mieszkańców najmem mieszkania w formule SIM. W ten sposób możliwe będzie wstępne określenie realnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Jej pierwsza część zawiera krótką prezentację projektu, a druga – pytania dotyczące m.in. preferencji co do wielkości i struktury lokali oraz zdolności czynszowej czy aktualnych warunków mieszkaniowych.

Ankieta dostępna jest na stronie internetowej krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska