Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

Mieszkania w formule SIM to oferta dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową i jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny. Czynsz w SIM nie może przekraczać określonych ustawowo wartości. Stawka jest ustalana w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali w SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową. Dla Krakowa czynsz może obecnie wynosić co najwyżej 28 zł/m2, a więc nawet w wariancie maksymalnym jest to stawka znacząco niższa od stawki na rynku najmu. Jednym z kosztów, obok miesięcznego czynszu, który będzie musiał ponieść najemca mieszkania w SIM, jest partycypacja w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.
– Idea SIM polega na tym, że lokatorzy tych mieszkań płacą odpowiednio obniżony czynsz tak, by pokrywał on tylko koszty eksploatacyjne. Nie ma w tym instrumencie marży zarobkowej. Konstruując ankietę zdecydowaliśmy się zadać pytania, które dotyczą nie tylko zainteresowana samą Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, ale również strukturami mieszkań oraz czynnikami, które mogą mieć wpływ na podjęcie takiej decyzji – mówi Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK.
Budownictwo SIM miałoby zastąpić TBS-y.
– SIM-y różnią się od TBS-ów tym, że będą miały opcję posiadania mieszkania na własność, co wiąże się z wydatkami. To pokazuje, że oferta jest skierowana do osób, które mogą sobie pomóc mieszkaniowo w sposób komercyjny. Uważamy, że w Krakowie ta inicjatywa może się udać. O dokładnej lokalizacji mieszkań, które mogłyby powstać w ramach SIM, będziemy mogli powiedzieć wtedy, kiedy będzie zapotrzebowanie na powołanie takiej inicjatywy – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców
Do końca stycznia miasto czeka na opinie mieszkańców w kwestii budownictwa SIM w Krakowie. Celem ankiety jest określenie zainteresowania mieszkańców najmem mieszkania w formule SIM. W ten sposób możliwe będzie wstępne określenie realnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców.
Jej pierwsza część zawiera krótką prezentację projektu, a druga – pytania dotyczące m.in. preferencji co do wielkości i struktury lokali oraz zdolności czynszowej czy aktualnych warunków mieszkaniowych.
Ankieta dostępna jest na stronie internetowej krakow.pl
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!