https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy raport Szlachetnej Paczki: samotność doskwiera coraz mocniej. Ruszyła infolinia wsparcia dla seniorów

Małgorzata Mrowiec
Uruchomiona infolinia "Dobre słowa - telefon dla seniorów" działa codziennie w godzinach 10–12 i 17–19 pod numerem: (12) 333 70 88
Uruchomiona infolinia "Dobre słowa - telefon dla seniorów" działa codziennie w godzinach 10–12 i 17–19 pod numerem: (12) 333 70 88 Materiały Szlachetnej Paczki
Samotność, szczególnie dotkliwa dla osób starszych i chorych, stała się bohaterem najnowszego raportu Szlachetnej Paczki. Jak przekazują jego autorzy, jednoosobowych gospodarstw domowych jest dziś w Polsce aż pięć milionów. "Oznacza to, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania. Albo – jak teraz – jest w nim uwięziony. A samotność zabija" - alarmują.

FLESZ - Koronawirus - kiedy będzie dostępna szczepionka

od 16 lat

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA. W poprzednich latach w ramach Szlachetnej Paczki przygotowywany był raport o biedzie. Teraz przyjrzano się natomiast temu, co szczególnie dotyka nas w ostatnich tygodniach - samotności, izolacji, kwarantannie. Jest też konkretna odpowiedź na zdiagnozowany w raporcie problem.

"Samotność to prawdziwy koszmar. Ale by ją zwyciężyć wystarczy drugi człowiek. Możesz pomóc tym, którzy dzisiaj najbardziej tego potrzebują" - podsumowują i przekonują osoby zaangażowane w Szlachetną Paczkę.

Nowy raport Szlachetnej Paczki to diagnoza społecznego problemu samotności, nazywanej największą epidemią XXI wieku. Publikacja zbiera najważniejsze statystyki z komentarzami ekspertów oraz poruszające historie osób, które w wyniku przymusowej kwarantanny są narażone na pogłębiającą się samotność. Doświadczenie to – co potwierdzają dane – ma realne konsekwencje zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

– W ostatnich dniach świat niepostrzeżenie się zmienił. Dziś zamiast „wyjdź z domu” samotni (i wszyscy w ogóle) słyszą: zostań, nie wychodź, w ten sposób uratujesz innych. Dla niektórych może to brzmieć jak wyrok – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. – Samotność to doświadczenie, które może nieść – a jak pokazuje nasz raport – bardzo często niesie dramatyczne konsekwencje.  

"Cieszyłam się na tę operację. W szpitalu przynajmniej przez kilka dni miałabym opiekę i towarzystwo" – brzmi jedna z wypowiedzi cytowanych w Raporcie o Samotności. Raport donosi, że 67 proc. osób starszych cierpi z powodu długotrwałych problemów ze zdrowiem i chorób przewlekłych. Wielu seniorów musi regularnie korzystać z usług medycznych, do których dostęp – i tak już niełatwy – teraz nagle został im drastycznie ograniczony. Ponadto spotęgowane poczucie samotności związane z przymusową kwarantanną może wywoływać dodatkowe konsekwencje zdrowotne.   

Okazuje się, że co dziesiątej osoby po 80. roku życia nikt nie odwiedza. –  Osoby starsze, w większości kobiety, żyją często w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Jest to sytuacja sprzyjająca rozwojowi poczucia samotności i depresji. One z kolei wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne osób starszych – komentuje dr hab. Ryszard Szarfenberg, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. – Gdy osoby starsze znajdują się już w szpitalu czy w kwarantannie, samotność i izolacja łączą się z chorobą.  

Jak pokazują dane z Raportu o Samotności, chroniczne poczucie samotności zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej śmierci o 14 procent. Aktywuje procesy, przez które spada odporność organizmu i zwiększa jego podatność na infekcje. Koło się zamyka.  

W raporcie pojawiają się historie osób m.in. już od lat prawie nie opuszczających domów, w tym przykutych do łóżka i zdanych na pomoc innych. Teraz, w obliczu pandemii, są pełne obaw, co może się stać, jeśli zabraknie osób, które o nie dbają.  

Wolontariusze Szlachetnej Paczki od ponad dwóch tygodni pomagają w zakupach, w realizacji recept i w sprawach urzędowych, dzwonią do seniorów i poświęcają im czas. Docierają do osób, które z różnych względów nie są objęte pomocą miast i instytucji. 

Nowa inicjatywa Szlachetnej Paczki to uruchomienie infolinii wsparcia dla osób starszych, które w obliczu pandemii koronawirusa walczą ze spotęgowaną samotnością. Infolinia "Dobre słowa - telefon dla seniorów" już działa - codziennie w godzinach 10–12 i 17–19 pod numerem: (12) 333 70 88. 

Telefon od seniora odbierze specjalista – doświadczony psycholog lub terapeuta, który będzie w stanie zapewnić niezbędne wsparcie emocjonalne.

"To ważne, żeby o telefonie dowiedziały się osoby starsze. "Dobre słowa" mają zagościć tam, gdzie są seniorzy – szczególnie w szpitalach, ale też w domach opieki, na klatkach schodowych czy w sklepach, dlatego zachęcamy, aby opowiedzieć o infolinii znajomym, poinformować sąsiadów. Niech starsi i samotni wiedzą, że ktoś na nich czeka. Każdy kto wesprze akcję finansowo, pomaga tym, dla których powstała" - apelują przedstawiciele Szlachetnej Paczki.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dobre telefony przeznaczone do użytkowania oferuje Maxcom. I można kupić bez wychodzenia z domu. Ja zdecydowałem się na model MS459 Harmony

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska