Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok studentów seniorów. Inauguracje uniwersytetów III wieku na krakowskich uczelniach

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Inauguracja roku akademickiego UTW PK
Inauguracja roku akademickiego UTW PK Politechnika Krakowska
Seniorzy na uczelnie? Z chęcią! W Krakowie ruszył nowy rok akademicki Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zajęcia - od lektoratów z języka angielskiego, przez wykłady, kurs rysunku i malarstwa po ćwiczenia na zdrowy kręgosłup - cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie wszystkim udało się dostać... Studentami Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - gdzie w tym roku przebojem okazała się architektura, a także religioznawstwo, politologia, amerykanistyka i astronomia - zostało rekordowe 700 osób, a aż 330 trafiło na listę rezerwową z powodu ograniczonej liczby miejsc.

Za nami dwa tygodnie inauguracji nowego roku nauki i zajęć seniorów na krakowskich uczelniach. W swój 13. rok akademicki uroczyście wszedł m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej. Prowadzi on warsztaty, zajęcia ruchowe i wykłady, w formie stacjonarnej oraz hybrydowo. Wśród wykładowców są zarówno pracownicy PK, jak i innych ośrodków, a także podróżnicy, pasjonaci różnych dziedzin kultury, sztuki, techniki czy np. przedstawiciele NFZ.

- W bieżącym roku akademickim w ofercie UTW znajdą się wykłady z filozofii, historii Krakowa, psychologii społecznej, zdrowia. Słuchacze mają możliwość zapoznania się z obsługą systemu android, skorzystania z lekcji języka angielskiego czy poćwiczenia umysłu podczas zajęć treningu pamięci. Niezaprzeczalnie największym zainteresowaniem cieszą się, jak co roku, zajęcia ruchowe. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla osób w wieku senioralnym, dlatego UTW proponuje im aż 8 rodzajów zajęć z zakresu sportu i tańca oraz obozy sportowe - mówi Anna Cygan z Centrum Pedagogiki i Psychologii, która zajmuje się organizacją i administracją UTW PK.

Oprócz uczestnictwa w różnego typu zajęciach czy wykładach słuchacze UTW PK mogą także brać udział w wycieczkach oraz spotkaniach okolicznościowych. Od ubiegłego roku Uniwersytet Trzeciego Wieku PK współpracuje z Pałacem Krzysztofory, co dla słuchaczy stanowi okazję do tego, by lepiej poznać historię Krakowa.

Na ten rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku PK zapisało się ponad 220 osób i chociaż rekrutacja jest już zamknięta, to na liście rezerwowej zapisywani są kolejni chętni. Niektórzy słuchacze uczestniczą w UTW PK od początków jego istnienia, czyli już od 13 lat.

Rekord JUTW: 700 przyjętych, a 330 na liście rezerwowej

Z kolei już 42. rok akademicki zainaugurowano w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (JUTW). Jak informowała dyrektor JUTW Ewa Piłat, w tym roku na JUTW udało się przyjąć rekordowe 700 osób, natomiast - niestety - aż 330 kandydatów znalazło się na liście rezerwowej z powodu ograniczonej liczby miejsc.

- Oprócz głównych kierunków, do których w tym roku należą: historia sztuki, orientalistyka, historia i kultura Krakowa oraz kurs w Instytucie Konfucjusza - "Chiny: historia, kultura, społeczeństwo", zaproponowaliśmy naszym studentom całą paletę zajęć dodatkowych - mówiła Ewa Piłat podczas uroczystej inauguracji w Auditorium Maximum UJ. - W tym roku przebojem okazała się architektura, ale także religioznawstwo, politologia, amerykanistyka, astronomia - wymieniała dyrektor JUTW.

Wymieniając główne problemy, z którymi borykają się uniwersytety trzeciego wieku w Polsce, dyr. Piłat zaznaczyła, że największym z nich są niewystarczające środki finansowe. Jest to problem o tyle istotny, że w naszym kraju szybko rośnie liczba osób starszych (obywatele powyżej 60 roku życia stanowią obecnie 25,9 procent populacji), a uniwersytety trzeciego wieku są najbardziej popularną formą aktywności seniorów, niezwykle ważnej dla ich zdrowia psychofizycznego.

- Uczenie się jest antidotum na starość - wymaga wysiłku, ale zapobiega dystrofii organizmu. Na Kongresie Gerontologów Społecznych zorganizowanym z okazji 50-lecia UTW na świecie, obecni tam pedagodzy podkreślali, że seniorzy, którzy się uczą sprawiają wrażenie młodszych i bystrzejszych. Na naszym uniwersytecie przekonujemy się o tym każdego dnia, nie musimy posiłkować się opiniami naukowców - podkreśliła Ewa Piłat.

Powitaniu seniorów rozpoczynających studia na najstarszej polskiej uczelni towarzyszył okolicznościowy wykład poświęcony różnym obliczom sztucznej inteligencji, który wygłosił dr Artur Gunia z Instytutu Filozofii UJ.

Wrócili po pandemii, będą szlifować język i chodzić na pilates

Swój UTW ma również Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W obecnym, 14. roku jego istnienia, w zajęciach będzie uczestniczyło łącznie 120 osób. Zainteresowanie było bardzo duże, a sześciu osobom, które nie zgłosiły się na czas, trzeba było odmówić.

- W UTW UEK nie ma kierunków (jak kierunki studiów - przyp. red.). Słuchacze mogą brać udział w wykładach (10 spotkań w semestrze, każdy wykład prowadzony jest przez innego wykładowcę i na inny temat) oraz zajęciach dodatkowych. W tym roku są to lektoraty z języka angielskiego na trzech stopniach zaawansowania oraz zajęcia sportowe (aqua fitness, pilates, zdrowy kręgosłup) - przekazuje rzecznik prasowy UEK Paweł Kozakiewicz.

Rzecznik zwraca też uwagę, że tegoroczną zmianą na UTW UEK jest bardzo duża liczba chętnych. - Wróciliśmy do liczby słuchaczy sprzed pandemii COVID-19 - mówi Paweł Kozakiewicz.

Bez UTW, ale również z seniorami

Przy Akademii Sztuk Pięknych nie funkcjonuje UTW. Prowadzi ona natomiast cieszący się dużym zainteresowaniem wśród seniorów cykl zajęć w ramach Akademii Otwartej.

- Zajęcia Akademii Otwartej są weekendowym kursem rysunku i malarstwa, odbywającym się w trakcie roku akademickiego - wyjaśnia Andrzej Knapik, rzecznik prasowy ASP. - Kurs przeznaczony jest dla osób zainteresowanych nauką profesjonalnego rysunku i malarstwa, zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Uczestniczą w nim ci, którzy myślą o podjęciu nauki na ASP jak również osoby starsze, chcące pogłębić swoje umiejętności warsztatowe lub przygotowujące się np. do podjęcia studiów podyplomowych.

Średnio w zajęciach - które prowadzą profesorowie Wydziału Malarstwa - uczestniczy około 10-12 osób. Każdy z uczestników musi posiadać własne przybory, ponieważ różne osoby preferują różne techniki malarskie lub rysunkowe.

Zajęcia są skonstruowane w ten sposób, by co tydzień można było wykonać studium aktu lub martwej natury, a to oznacza, że co tydzień pozuje inny model w innej postawie oraz jest ustawiana inna martwa natura. Koszt - 120 zł - obejmuje jeden dzień zajęć, czyli 8 godzin pracy ze studium aktu bądź martwej natury.

- Od nowego roku akademickiego Akademia przygotowuje bonusy dla osób, które będą systematycznie uczestniczyć w kursie. Od tego roku będzie również można uzyskać świadectwo ukończenia - zapowiada rzecznik. Dodaje, że ze statystyk uczelni wynika, iż kurs AO "wykazuje duża skuteczność i w 80 proc. przypadków adepci kursu są później uczestnikami różnych form studiów na ASP".

W AGH spotkania otwarte z transmisjami

W krakowskiej AGH nie ma typowego UTW. W przeszłości działał tu Uniwersytet Otwarty, z bezpłatną ofertą wykładów dla osób w różnym wieku. Kilka lat temu jednostka i sama formuła spotkań została jednak przekształcona w realizowany obecnie projekt "AGH Nauka Spotkania". To otwarte spotkania popularnonaukowe.

- Podczas spotkań odbywających się w AGH uczestnicy mają możliwość zadawania uczonym pytań na temat ich pracy, a dzięki nagraniom w sieci problematykę ich badań naukowych mogą bliżej poznać również internauci - mówi rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Spotkania odbywają się na terenie kampusu AGH w budynku U-2 (sala audytoryjna, ul. Reymonta 7), w godz. 18-19.30, przeważnie raz w miesiącu w roku akademickim. Udział w nich jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Pojedyncze spotkanie dzieli się zwykle na dwa wykłady. Każdy z nich trwa ok. 30 minut. Po każdym wystąpieniu prelegenci przez 15 minut odpowiadają na pytania publiczności. Transmisje z wydarzeń można oglądać w uczelnianym serwisie (https://www.agh.edu.pl/nauka/spotkania) oraz na kanale AGH w YouTube. Nagrania dostępne są również w formie podcastów we wszystkich popularnych serwisach streamingowych.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska