Za nami dwa tygodnie inauguracji nowego roku nauki i zajęć seniorów na krakowskich uczelniach. W swój 13. rok akademicki uroczyście wszedł m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej. Prowadzi on warsztaty, zajęcia ruchowe i wykłady, w formie stacjonarnej oraz hybrydowo. Wśród wykładowców są zarówno pracownicy PK, jak i innych ośrodków, a także podróżnicy, pasjonaci różnych dziedzin kultury, sztuki, techniki czy np. przedstawiciele NFZ.
- W bieżącym roku akademickim w ofercie UTW znajdą się wykłady z filozofii, historii Krakowa, psychologii społecznej, zdrowia. Słuchacze mają możliwość zapoznania się z obsługą systemu android, skorzystania z lekcji języka angielskiego czy poćwiczenia umysłu podczas zajęć treningu pamięci. Niezaprzeczalnie największym zainteresowaniem cieszą się, jak co roku, zajęcia ruchowe. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla osób w wieku senioralnym, dlatego UTW proponuje im aż 8 rodzajów zajęć z zakresu sportu i tańca oraz obozy sportowe - mówi Anna Cygan z Centrum Pedagogiki i Psychologii, która zajmuje się organizacją i administracją UTW PK.
Oprócz uczestnictwa w różnego typu zajęciach czy wykładach słuchacze UTW PK mogą także brać udział w wycieczkach oraz spotkaniach okolicznościowych. Od ubiegłego roku Uniwersytet Trzeciego Wieku PK współpracuje z Pałacem Krzysztofory, co dla słuchaczy stanowi okazję do tego, by lepiej poznać historię Krakowa.
Na ten rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku PK zapisało się ponad 220 osób i chociaż rekrutacja jest już zamknięta, to na liście rezerwowej zapisywani są kolejni chętni. Niektórzy słuchacze uczestniczą w UTW PK od początków jego istnienia, czyli już od 13 lat.
Rekord JUTW: 700 przyjętych, a 330 na liście rezerwowej
Z kolei już 42. rok akademicki zainaugurowano w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (JUTW). Jak informowała dyrektor JUTW Ewa Piłat, w tym roku na JUTW udało się przyjąć rekordowe 700 osób, natomiast - niestety - aż 330 kandydatów znalazło się na liście rezerwowej z powodu ograniczonej liczby miejsc.
- Oprócz głównych kierunków, do których w tym roku należą: historia sztuki, orientalistyka, historia i kultura Krakowa oraz kurs w Instytucie Konfucjusza - "Chiny: historia, kultura, społeczeństwo", zaproponowaliśmy naszym studentom całą paletę zajęć dodatkowych - mówiła Ewa Piłat podczas uroczystej inauguracji w Auditorium Maximum UJ. - W tym roku przebojem okazała się architektura, ale także religioznawstwo, politologia, amerykanistyka, astronomia - wymieniała dyrektor JUTW.
Wymieniając główne problemy, z którymi borykają się uniwersytety trzeciego wieku w Polsce, dyr. Piłat zaznaczyła, że największym z nich są niewystarczające środki finansowe. Jest to problem o tyle istotny, że w naszym kraju szybko rośnie liczba osób starszych (obywatele powyżej 60 roku życia stanowią obecnie 25,9 procent populacji), a uniwersytety trzeciego wieku są najbardziej popularną formą aktywności seniorów, niezwykle ważnej dla ich zdrowia psychofizycznego.
- Uczenie się jest antidotum na starość - wymaga wysiłku, ale zapobiega dystrofii organizmu. Na Kongresie Gerontologów Społecznych zorganizowanym z okazji 50-lecia UTW na świecie, obecni tam pedagodzy podkreślali, że seniorzy, którzy się uczą sprawiają wrażenie młodszych i bystrzejszych. Na naszym uniwersytecie przekonujemy się o tym każdego dnia, nie musimy posiłkować się opiniami naukowców - podkreśliła Ewa Piłat.
Powitaniu seniorów rozpoczynających studia na najstarszej polskiej uczelni towarzyszył okolicznościowy wykład poświęcony różnym obliczom sztucznej inteligencji, który wygłosił dr Artur Gunia z Instytutu Filozofii UJ.
Wrócili po pandemii, będą szlifować język i chodzić na pilates
Swój UTW ma również Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W obecnym, 14. roku jego istnienia, w zajęciach będzie uczestniczyło łącznie 120 osób. Zainteresowanie było bardzo duże, a sześciu osobom, które nie zgłosiły się na czas, trzeba było odmówić.
- W UTW UEK nie ma kierunków (jak kierunki studiów - przyp. red.). Słuchacze mogą brać udział w wykładach (10 spotkań w semestrze, każdy wykład prowadzony jest przez innego wykładowcę i na inny temat) oraz zajęciach dodatkowych. W tym roku są to lektoraty z języka angielskiego na trzech stopniach zaawansowania oraz zajęcia sportowe (aqua fitness, pilates, zdrowy kręgosłup) - przekazuje rzecznik prasowy UEK Paweł Kozakiewicz.
Rzecznik zwraca też uwagę, że tegoroczną zmianą na UTW UEK jest bardzo duża liczba chętnych. - Wróciliśmy do liczby słuchaczy sprzed pandemii COVID-19 - mówi Paweł Kozakiewicz.
Bez UTW, ale również z seniorami
Przy Akademii Sztuk Pięknych nie funkcjonuje UTW. Prowadzi ona natomiast cieszący się dużym zainteresowaniem wśród seniorów cykl zajęć w ramach Akademii Otwartej.
- Zajęcia Akademii Otwartej są weekendowym kursem rysunku i malarstwa, odbywającym się w trakcie roku akademickiego - wyjaśnia Andrzej Knapik, rzecznik prasowy ASP. - Kurs przeznaczony jest dla osób zainteresowanych nauką profesjonalnego rysunku i malarstwa, zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Uczestniczą w nim ci, którzy myślą o podjęciu nauki na ASP jak również osoby starsze, chcące pogłębić swoje umiejętności warsztatowe lub przygotowujące się np. do podjęcia studiów podyplomowych.
Średnio w zajęciach - które prowadzą profesorowie Wydziału Malarstwa - uczestniczy około 10-12 osób. Każdy z uczestników musi posiadać własne przybory, ponieważ różne osoby preferują różne techniki malarskie lub rysunkowe.
Zajęcia są skonstruowane w ten sposób, by co tydzień można było wykonać studium aktu lub martwej natury, a to oznacza, że co tydzień pozuje inny model w innej postawie oraz jest ustawiana inna martwa natura. Koszt - 120 zł - obejmuje jeden dzień zajęć, czyli 8 godzin pracy ze studium aktu bądź martwej natury.
- Od nowego roku akademickiego Akademia przygotowuje bonusy dla osób, które będą systematycznie uczestniczyć w kursie. Od tego roku będzie również można uzyskać świadectwo ukończenia - zapowiada rzecznik. Dodaje, że ze statystyk uczelni wynika, iż kurs AO "wykazuje duża skuteczność i w 80 proc. przypadków adepci kursu są później uczestnikami różnych form studiów na ASP".
W AGH spotkania otwarte z transmisjami
W krakowskiej AGH nie ma typowego UTW. W przeszłości działał tu Uniwersytet Otwarty, z bezpłatną ofertą wykładów dla osób w różnym wieku. Kilka lat temu jednostka i sama formuła spotkań została jednak przekształcona w realizowany obecnie projekt "AGH Nauka Spotkania". To otwarte spotkania popularnonaukowe.
- Podczas spotkań odbywających się w AGH uczestnicy mają możliwość zadawania uczonym pytań na temat ich pracy, a dzięki nagraniom w sieci problematykę ich badań naukowych mogą bliżej poznać również internauci - mówi rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.
Spotkania odbywają się na terenie kampusu AGH w budynku U-2 (sala audytoryjna, ul. Reymonta 7), w godz. 18-19.30, przeważnie raz w miesiącu w roku akademickim. Udział w nich jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Pojedyncze spotkanie dzieli się zwykle na dwa wykłady. Każdy z nich trwa ok. 30 minut. Po każdym wystąpieniu prelegenci przez 15 minut odpowiadają na pytania publiczności. Transmisje z wydarzeń można oglądać w uczelnianym serwisie (https://www.agh.edu.pl/nauka/spotkania) oraz na kanale AGH w YouTube. Nagrania dostępne są również w formie podcastów we wszystkich popularnych serwisach streamingowych.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
