Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. 11 radnych wystosowało apel do Sądeckich Wodociągów

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Radny Leszek Gieniec jest przekonany, że poprawka klubu PiS Wybieram Nowy sącz wypacza sens całego apelu do zarządu spółki
Radny Leszek Gieniec jest przekonany, że poprawka klubu PiS Wybieram Nowy sącz wypacza sens całego apelu do zarządu spółki fot. Janusz Bobrek
Koalicja Nowosądecka wycofała projekt uchwały dotyczący wspólnego apelu radnych miejskich do zarządu spółki Sądeckie Wodociągi. Apel ten dotyczył m.in. redukcji wydatków w czasie epidemii koronawirusa oraz obniżenia taryf za wodę i odprowadzanie ścieków. Decyzja klubu KN to bezpośrednia reakcja na propozycję poprawki do apelu, którą na ostatniej sesji rady miasta przedstawił klub PiS Wybieram Nowy Sącz.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Pierwotny tekst apelu przedstawił sądeckim radnym Leszek Gieniec, przewodniczący klubu Koalicji Nowosądeckiej.

- Biorąc pod uwagę dobro miasta i jego mieszkańców prosimy zarząd, aby do minimum ograniczył koszty funkcjonowania spółki, zrezygnował z wydatków nie mających bezpośredniego związku z podstawowym celem spółki czyli dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków - wyjaśniał na sesji rady miasta.

Radni apelowali również o całkowitą rezygnację z przekazywania darowizn i dotacji podmiotom trzecim oraz obniżyli taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków, które zdaniem przedstawicieli KN, są zbyt wysokie. Uchwała miała z założeniu jej twórców charakter intencyjny, spotkała się jednak z oporem radnych PiS Wybieram Nowy Sącz, którzy uznali, że podobny apel powinien dotyczyć wszystkich spółek zarządzanych komunalnych w których miasto ma udziały. Poprawka uwzględniała konieczność podejmowania oszczędności, ale bez redukcji dotychczasowego zatrudnienia oraz obniżenia jakości świadczonych usług.

Wycofujemy swój projekt

Pierwsza wersja apelu została przedstawiona radnym na sesji, która odbyła się 28 kwietnia. Podczas drugiej części obrad, 4 maja, wnioskodawcy wycofali jednak swój projekt, co uczyniło poprawkę radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz bezprzedmiotową.

- Poprawka, którą zaprezentowali nam koledzy z rady miasta całkowicie wypacza sens pierwotnego projektu uchwały - wyjaśnia Leszek Gieniec.

Zdaniem radnego KN, miasto ma bezpośrednią kontrolę nad innymi spółkami, zaś radni wgląd w ich dokumenty finansowe. Nie ma zatem powodu uwzględniać tych podmiotów w apelu do Sądeckich Wodociągów, które są praktycznie niezależne od ratusza. Podobnego zdania jest także Leszek Zegzda, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej. Nadmienia również, że tekst poprawki dotyczący konieczności ograniczenia kosztów bez wprowadzania niezbędnych zmian np. w liczbie zatrudnionych pracowników, może okazać się utopią.

Dlatego, podobnie jak 11 innych radnych, podpisał się pod pierwotną wersją apelu do Sądeckich Wodociągów. Tekst apelu został już przesłany do zarządu spółki.

Jesteśmy zaskoczeni tą decyzją

Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, jest zaskoczony decyzją wnioskodawców apelu.

- Wydawało się nam oczywiste, że skoro apelujemy o oszczędności i redukowanie zbędnych kosztów, to apel ten powinien dotyczyć wszystkich spółek, nie tylko jednej - podnosi.

Wyraża również zaniepokojenie losem pracowników ratusza oraz podległych mu instytucji odnośnie możliwości przyszłych zwolnień. Poprawka do projektu uchwały KN miała m.in. na celu ochronę tych osób przed ewentualną utratą pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska