https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Aleja brzozowa umarła, już nie będzie chroniona

Aleja Brzozowa w Nowym Sączu już nie będzie chroniona
Aleja Brzozowa w Nowym Sączu już nie będzie chroniona Alicja Fałek
Wiekowe brzozy, które mają status pomnika przyrody, będą skreślone z listy zabytków. 25 drzew w alei naprzeciw Centrum Gołąbkowice obumarło.

Gdy w 1972 r. aleja brzozowa u zbiegu ulic Długoszowskiego i Lwowskiej wpisana została do rejestru pomników przyrody, rosły w niej 52 brzozy. Czas zrobił swoje i do dzisiaj przetrwało zaledwie 25 okazów, które są w fatalnym stanie.

Niedawno inspektorzy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie przeprowadzili kontrolę alei. Wyliczyli, że siedem brzóz jest powalonych, kolejnych siedem złamanych lub spróchniałych, a jeszcze siedem już obumarło lub jest w bardzo złym stanie zdrowotnym.

Drzewa rosną w lasku tuż przy blokach na osiedlu Gołąbkowice. Na ich kikutach i martwych pniach są tabliczki „Pomnik przyrody”.

- Czternaście brzóz stanowi istotne i realne zagrożenie bezpieczeństwa - podkreśla Janusz Rogóz, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza. - Zostały cztery zdrowe brzozy, ale rosną w znacznych odległościach i przestały pełnić funkcję alei - zauważa.

Zdaniem inspektorów z RDOŚ aleja utraciła swoje walory przyrodnicze, dlatego powinna zostać pozbawiona statusu pomnika przyrody. O tym zdecydują miejscy radni podczas wtorkowej sesji, głosując nad uchwałą w tej sprawie.

- Pozbawienie alei statusu pomnika przyrody nie jest jednoznaczne z ich wycinką - zastrzega dyrektor Rogóz. - Żeby tak się stało, właściciel terenu, na którym rosną drzewa, musi wystąpić z wnioskiem o wycinkę. Takiego wniosku nie ma.

Paweł Szczygieł, szef Nadleśnictwa w Starym Sączu podkreśla, że ochrona drzew nie zawsze jest najważniejsza.

- Skoro miejsce, gdzie rosną brzozy, jest uczęszczane przez mieszkańców pobliskich bloków, to trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo - mówi Szczygieł. - Czasem lepiej wyciąć drzewo niż reagować dopiero, gdy komuś stanie się krzywda - dodaje.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michol M.
CO POCZNIE KULAWY RYSIEK A I PIETREK Z LUCYNA
M
Michoł M.
TO GDZIE JO BENDE SE BROWARKA WALIL
A MIETEK ZE SWYM ARGUSEM MOCNYM TEZ GDZIE SIE SCHOWA
b
brzoza
nie wystarczy wpisać, trzeba dbać i myśleć
s
sis
na brzozy też nadeszła pora..wyrąbać i spalić lub na krucyfiksy przerobić..
o
ogrodnik
Przeciez brzoza to nie jest jakies drzewo unikalne czy tropikalne. Mozna usunac stare, spruchniale i polamane a zasadzic w ich miejsce mlode brzozy i przedluzyc w ten sposob zywotnosc Aleji Brzozowej na nastepne 100 lat.
w
wiosna
A może ,ktoś by się zlitował i zrobił tam porządek usunął śmieci i butelki po pijackich burdach,które się tam odbywają.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska