Nowy Sącz: będzie horror drogowy. Szykuje się remont mostu...

  Nowy Sącz: będzie horror drogowy. Szykuje się remont mostu heleńskiego

  Arkadiusz Arendowski

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  O tym, że jedyna przeprawa drogowa przez Dunajec w Nowym Sączu jest w fatalnym stanie, nie trzeba przypominać nikomu, kto codziennie jeździ przez most heleński. Jego dylatacje z kilkunastocentymetrowymi dziurami przypominają ser szwajcarski. Już niejeden kierowca stracił na nich kołpaki i uszkodził zawieszenie.
  Na nową przeprawę w najbliższym czasie nie ma, co liczyć. Mieszkańców i przyjezdnych czeka za to wkrótce prawdziwy horror drogowy, ponieważ władze miasta szykują się do generalnego remontu nawierzchni mostu.

  W połowie września władze miasta rozstrzygną przetarg na wymianę wszystkich uszkodzonych dylatacji, uzupełnienie ubytków w betonowej konstrukcji mostu i położenie nowego asfaltu. Zaraz potem ma ruszyć remont. W związku z nim trzeba będzie zamknąć jeden pas i wprowadzić ruch wahadłowy.

  - Ci ludzie chyba postradali rozum. Już teraz to najbardziej zakorkowana ulica w mieście, a jak zaczną remont, stanie się całkiem nieprzejezdna - skarży się Sebastian Rzucek, kierowca firmy przewozowej.

  Generalny remont nawierzchni ma na pewien czas poprawić jej stan. Doraźne łatanie dziur nie daje bowiem rezultatu, bo za chwilę powstają nowe. Niewiele pomogło także ostatnio wprowadzone ograniczenie tonażu przejeżdżających samochodów (do 15 ton). Mało kto przestrzega tego zakazu.

  Inżynierowie co roku oglądają most. Nikt jednak nie wie, jaki jest naprawdę stan techniczny ponad półwiecznej konstrukcji, którą codziennie przejeżdża kilka tysięcy aut. Dotąd nie przeprowadzono jej szczegółowych badań. - To bardzo drogie badania. Nie mamy na nie pieniędzy. Most trzeba po prostu zburzyć i zbudować nowy - mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

  Bezradne władze Nowego Sącza

  Według szacunków władz miasta, koszt budowy nowej przeprawy przez Dunajec (łącznie ze zburzeniem starej i zapewnieniem przejścia dla pieszych) wyniesie około 50 mln zł.

  - Od dawna jesteśmy gotowi do tej inwestycji. W styczniu złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę, grunty też są wykupione. Byłbym nawet w stanie wygospodarować tyle pieniędzy w budżecie miasta, choć to ogromne obciążenie. Dostaliśmy nawet promesę banku. Niestety, GDDKiA na razie nie jest zainteresowana inwestycją, a głową muru nie przebije - mówi prezydent Ryszard Nowak.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uruchomić połączenie kolejowe

  pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  natychmiast uruchomić szynobus...przecież między Limanową a Nowym Sączem są tory kolejowe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ściema

  alojzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

  Ależ most i ta część obwodnicy leżą po stronie miasta i można to budować niezależnie, nic do tego nie ma GDDKiA ! nie ściemniajcie były 4 lata i nic nie zrobiono. Można most remontować ale jak...rozwiń całość

  Ależ most i ta część obwodnicy leżą po stronie miasta i można to budować niezależnie, nic do tego nie ma GDDKiA ! nie ściemniajcie były 4 lata i nic nie zrobiono. Można most remontować ale jak wybudowało by się nowy!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  godziny remontu

  jb20 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  Zapewne remont będzie prowadzony w godz. nocnych od 20 do 5 rano

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce