Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Będzie mniej mandatów, ale więcej korków. Zielona strzałka na rondzie Solidarności wyłączona

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Rondo Solidarności do jakiegoś czasu stało się postrachem kierowców
Rondo Solidarności do jakiegoś czasu stało się postrachem kierowców Klaudia Kulak
Decyzją prezydenta od piątku, 23 lutego, strzałka na Rondzie Solidarności w Nowym Sączu została wyłączona. Mieszkańcy domagali się jej zlikwidowania z powodu lawiny - ich zdaniem - bezpodstawnych mandatów. Z opinią ITD, która zdecydowała się nie anulować wystawionych mandatów nie zgadzał się od początku prezydent Ludomir Handzel. W końcu zapadła decyzja o wyłączeniu strzałki.

O rondzie Solidarności mówiła cała Polska. Powód? Lawina mandatów, które posypały się po uruchomieniu tam kamer rejestrujących wykroczenia. Czy mandaty przyznawane są słusznie? Zdaniem prezydenta zdecydowanie nie, stąd jego stanowcza decyzja.

- W celu uchronienia kierujących przed niesłusznym karaniem przez Inspekcję Transportu Drogowego, za korzystanie z dozwolonego prawem warunkowego skrętu w prawo (zielona strzałka) na Rondzie Solidarności w Nowym Sączu, podjąłem decyzję o wyłączeniu zielonej strzałki do czasu wyegzekwowania od ITD oczekiwanej zmiany w zakresie funkcjonowania systemu CANARD - napisał prezydent na oficjalnym profilu.

Jak dodał, od piątku nie ma już możliwości - jak to określił „łapania sądeczan w pułapkę”, ale nadal będzie podejmował działania w calu wydłużenia czasu od momentu kiedy strzałka zgaśnie, do momentu kiedy wystawiany jest mandat. Może to jednak generować korki, bo ruch w tym miejscu będzie teraz mniej płynny niż dotychczas.

Przypomnijmy, że Inspekcja Transportu Drogowego w 2021 roku uznała Rondo Solidarności w Nowym Sączu, gdzie krzyżują się aż trzy drogi krajowe - nr 75, 28 i 87 - za trzecie najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie w Polsce.

To właśnie dlatego znalazło się ono na liście 30 miejsc w naszym kraju wskazanych przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD, gdzie rejestrowane są wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

W ciągu czterech miesięcy odnotowano tam aż siedem tysięcy wykroczeń, a kierowcy domagali się ich anulowania. GITD nie przychyliła się do apeli kierowców.

Sądeccy kierowcy zwrócili się z prośbą o interwencję do prezydenta. Dlaczego? Z ich relacji wynikało, że wjeżdżają za sygnalizator przy zapalonej zielonej strzałce, strzałka ta gaśnie gdy pojazd jest już za sygnalizatorem, a system rejestruje takie zdarzenie jako wykroczenie, co powoduje konsekwencje karne dla kierujących.

Na prośbę mieszkańców prezydent zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego o jak najszybsze rozwiązanie problemu. Z pisma jakie skierował wynikało, że skargi liczone są w setkach. Prosił o anulowania wszystkich kar nałożonych na kierowców korzystających z warunkowego skrętu w prawo jednocześnie wnioskując o eliminację jak to określił „błędu”.

Odpowiedź ITD była negatywna stąd prezydent nagrał film, na którym wyjaśniał, że nie zgadza się z oceną sytuacji przez inspekcję.

- Mandaty są wystawiane za niezatrzymywanie się na zielonej strzałce, lub zatrzymywanie się ale przekraczając linię przed którą powinno nastąpić zatrzymanie i to nie budzi moich wątpliwości. Mój sprzeciw budzi kwestia, kiedy kierowca zatrzymuje się na zielonej strzałce, chce opuścić skrzyżowanie, w ciagu sekundy światło zmienia się na czerwone i otrzymuje mandat. ITD nie widzi problemu w ustawieniu systemu - wyjaśniał Handzel.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska